| anonim_4396 a întrebat:

Am stors un cos si mi-a ramas o urma ca o bubita rosie. Ce pot face ca sa scap de aceasta? Ma ajuta la ceva Clearskin de la Avon(este pentru cosuri)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Bubita acea va trece peste 1 zi maxim 2.pe viitor, nu-ti recomand produse de la Avon sau Oriflame fiindca te scapa doar pe moment.Cateva "trucuri" ar fi :
1.Seara,inainte de culcare, dupa ce iti cureti fata, aplica pe zonele acneice pasta de dinti ( recomand signal, colgate si restul distrug epiderma)si o tii pana a2a zi dimineata, dupa care o indepartezi cu apa calduta.In aprox o luna, vei vedea diferenta.
2.freaca-ti usor cosurile cu usturoi si vei simti o ameliorare.
3.Amestecata cu apa, coaja de portocala iti curata fata de cosuri
4. tamponeaza-ti fata cu un disc demachiant imbibat in suc de lamaie. ajuta la inchiderea porilor.
5. piseaza o ceapa (poti incerca cu mixerul)si aplici "masca"o data pe saptamana.
6. poti apela la suplimente alimentare precum Zn-ul, oomega 3 si vitamina A
7.Argila, in cazul tenului gras, poate fi combinata cu suc de citrice sau rosii, iar daca vrei sa faci o "cura" de 7 zile o combina doar cu apa plata (si o aplici in fiecare zi timp de o saptamana - pentru vindecarea acneei).

| Gabriel1 a răspuns (pentru asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm):

Multumesc pentru toate sugestiile, dar am avut doar un cos mic.happy

| gianyg a răspuns (pentru Gabriel1):

Au acid acetalsalicilic(e antiinflamator ) si sunt eficiente. E bine sa ai min 2 produse din gama sa-si faca efectul. O perioada mai neplacuta, tratezi exteriorul... dar in interior sunt problemele. Succes!

6 răspunsuri:
| Nostradamuss a răspuns:

Astepti si trec singure

| Sabo94 a răspuns:

Te ajuta pe monet dupa care iti apar mai multe

| Lykee a răspuns:

Da te ajuta dar mai bune sunt produsele de la Oriflamedin gama dare to be. Fundaa?

| Jerusalem a răspuns:

Buna, clearskin este pentru preventie, nu pentru tratare, pti sa-l folosesti dupa ce trece, ca sa nu mai faci cosuri.Acum, ca sa scapi de bubita, cu un pic de ajutor, ia-ti de la farmacie un sapun cu sulf (e ieftin). O sa usuce respectiva bubita si o sa se vindece mai repede. E un pic incomd sapunul pentru ca usuca fata destul de tare, dar foloseste o crema usoara pe care sa n-o dai si pe zona cu bubita.