| raul230 a întrebat:

Iertați-mă de deranj, dar am o problema am câteva coșuri și îmi par nu-mai pe obraji și bot nu știu cum sa scap de ele. Știe cineva ce trebuie sa fac? Sa ma spăl pe față dimineața și seara sau sa ma las așa? Am și o crema care se aplica seara se numește Duac Gel știe cineva dacă este de folos ceva? Și trebuie sa ma spăl pe fata dimineața și seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să de speli de 2 ori pe zi (dimineața și seara), dar nu cu doar cu apă, ci și cu un gel de curățare.
Ăsta e foarte eficient, eu îl folosesc de vreo 7 ani:
https://m.emag.ro/......D8S9WBBBM/

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Nu e suficient doar să te speli pe față dimineața și seara. Coșurile îți apar doar în acele zone probabil datorită excesului de sebum din piele. Ca să îți îngrijești cât mai bine pielea trebuie să începi cu o rutină pe care să o respecți mereu, atunci când te trezești sau înainte de a te culca trebuie să îți speli fața de impuritățile pe care pielea le-a adunat de-a lungul zilei, dar nu folosind săpun, căci săpunul conține sulf iar sulful usucă pielea și îți sporește producția de sebum. Ai nevoie în primul rând de un gel de curățare a feței cu care să te speli, ca să renunți la a-ți chinuii pielea cu săpunul, un produs pe care eu îl recomand și îl folosesc în prezent este gelul de curățare de la CeraVe cu ceramide, nu usucă deloc fața și curăță bine pe o piele grasă cum e a mea. Există încă o variantă de gel tot de la CeraVe sub formă de spumă care pătrunde mult mai adânc în piele și care este recomandat persoanelor cu ten gras și acneic, primul pe care l-am menționat se potrivește tuturor tipurilor de piele dar cele mai bune rezultate le au tenul sensibil și normal. Apoi vei avea nevoie și de o cremă hidratantă, eu folosesc una tot de la CeraVe, intră foarte ușor în piele, nu conține parfum sau parabeni, o găsești în orice farmacie iar prețul e între 50-60 de lei la fel ca și gelul de care ti-am spus mai sus, însă prețul e pe măsura cantității, atât gelul cât și crema vin în flacoane de plastic cu pompiță de 473 ml, îți vor ajunge pentru o perioadă bună de timp. Pe timpul zilei trebuie să folosești protecție solară numaidecât, chiar și cremele de plajă sunt ok dacă nu îți permiți ceva mai scump, cum sunt produsele de la bioderma sau la roche posay cu spf. Razele soarelui îmbătrânesc pielea și o fac să își piardă din elasticitate cu timpul, e mai bine să previi din timp. De asemenea îți recomand să folosești uleiuri pentru față, aici trebuie să ai grijă pentru ca pe net se scriu doar prostii legat de uleiul de măsline și cel de cocos, acestea două nu sunt potrivite pentru a fi utilizate pe ten pentru ca ele produc comedoane deci sunt comedogenice, poți căuta pe google imagini să vezi cum arată, eu recomand următoarele uleiuri în funcție de tenul pe care îl ai tu:
Pentru tenul gras eu folosesc în prezent ulei din sâmburi de struguri presat la rece și merge foarte bine cu tenul meu, se absoarbe rapid și este antiinflamator pentru acnee, adică nu sporește producția ei, ci o diminuează. Un alt ulei pentru pielea grasă este ulei de măceșe și cel de semințe de cânepă, pe acestea încă nu le-am încercat pentru ca tenul meu e mulțumit cu cel din semințe de struguri, dar dacă unul dintre uleiuri nu ți se potrivește trebuie să fii dispus să încerci mai multe uleiuri pe rând și să îl alegi pe cel pe care tenul tău îl agreează.
Un ulei pentru toate tipurile de ten este cel de jojoba iar pentru tenul uscat recomand uleiul de floarea soarelui și uleiul de marula.
De asemenea trebuie să eviți cât mai mult să îți atingi fața pe timpul zilei mai ales cu mâinile murdare, încearcă să nu îți pui telefonul pe piele atunci când vorbești la el pentru că ecranul unui telefon are o gramadă de bacterii, ai grijă să folosești un prosop curat atunci când te speli pe față și nu unul murdar sau umed. Dacă ești în perioada pubertății nu îți face griji, după ce acestă perioadă va trece, vor trece și coșurile odată cu ea.
Sper să fie de folos!

| Mariaanaaaa a răspuns:

Buna! Poți incerca crema activa de la gerovital, împreună cu masca de fata tot de la ei.E in jur de 10-12 lei fiecare.Bafta,pe mine m-au ajutat enorm.

| Antonio_Marius_1986 a răspuns:

Daca esti la pubertate, este ceva perfect normal.