| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune și mie cineva cât durează durerea cutia toracica, am făcut marți indreptari la sala și pe la ultima repetare când am ridicat bara m-am clătinat intr-o parte și acum ma doare sub coasta fix fix de unde începe pieptul, cam cu 3 cm mai jos, în partea dreapta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ma gandesc la o fisura (ruptura mi se pare destul de improbabila in cazul asta).
Durerea ar putea sa persiste chiar si pana la 4-6 saptamani, ameliorarea fiind progresiva.
Tot ceea ce poti face este sa iei analgezice, antiinflamatorii si sa astepti sa se refaca si durerea sa treaca.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Durerea depinde de leziunea rezultata in urma micului accident. Poate sa doara de la cateva zile la cateva saptamani in functie de asta.
Durerea este una constanta sau cum se manifesta mai exact si cat de intensa este?

| StefanFlorea explică (pentru Floridori):

Este constanta, dar dacă ma aplec spre partea dreapta devine din ce în ce mai dureroasa și ajunge atât de rău incat nu ma pot lăsa pe partea respectiva de durere

| Floridori a răspuns (pentru StefanFlorea):

Sa inteleg ca durerea este localizata pe partea dreapta si atunci cand incerci sa te lasi pe partea dreapta, durerea se intensifica.
Cum ai caracteriza durerea ca intensitate de la 1 la 10 atunci cand te lasi pe partea dreapta?
Este o durere care iradiaza si se resimte pe o suprafata mai mare sau una localizata intr-un punct?

| Skarr a răspuns:

Și eu am pățit odată ceva la spate și a durat vreo 3 săptămâni sa mi treacă.

| StefanFlorea explică (pentru Floridori):

Este o durere de se simte doar în zona aceea, nu mai mult și cu cât ma las ma doare mai tare, la început dacă ma las pe partea dreapta nu ma doare extrem, dar când ma mai las pe dreapta în intervale scurte de timp începe sa ma doară foarte tare la intensitate de 10

| StefanFlorea explică (pentru Floridori):

Mulțumesc la fel