| anonim_4396 a întrebat:

imi poate spune si mie va rog cineva daca fumatul de scortisoara(BATOANE) dauneaza astept raspunsuri serioase cu argumentare si daca da ce afecteaza. Nu inteleg ce ar putea afecta daca nu contine nicotina, gudron, cianuri, monoxid de carbon, hartie etc. Dau funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Shinto a răspuns:

Scortisoara (adica, substanta activa din ea) influenteaza tensiunea arteriala, in sensul ca o creste. Este valabil pentru orice forma introduci substanta in organism, desi ...sa fumezi scortisoara, n-am auzit niciodata. Sincer, iti recomand sa NU o fumezi, pentru ca nu stii ce efect are asupra vaselor de sange din tractul respirator. Apoi, orice introduci in organism in mod regulat, produce dependenta mai devreme sau mai tarziu, iar in cazul in care nu patesti nimic rau de la scortisoara in sine, va fi afectata tensiunea (nu se va mai regla singura, ci va trebui tot timpul s-o ajuti), si automat nu vei mai respira normal, pentru ca tensiunea si respiratia sunt corelate intre ele. Mai bine, nu...

| axeldavid a răspuns:

Nu dauneaza dar nici bine nu cred ca este.zi si mie ce gust are?

| oanamari333 a răspuns:

Orice fel de fumat afecteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are gust de scortisoara(dulce)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am tras doar pe gura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am simtit nimic doar gustul ala dulce

| Maxim_Romeo_1987 a răspuns:

Hey, e posibil sa te afecteze pe viitor...Din cate stiu eu este amara.si daca fumezi asa ceva.ar trebui sa spui si tu ce simti cand fumezi batonasele.tongue Apropo... orice influeta asupra plamanilor poate sa fie daunatoare.De la functiile planamanilor si altor organe care intra in contact cu respiratia poate cauza probleme pe viitor.Deci cel mai fain ar fi sa intrebi un farmacist.Sau medicul de familie.ca de asta il platesc ai tai parinti NU?¿! Salutare!