| WinGod a întrebat:

imi puteti spune va rog cum se poate trata anxietatea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Fa-ti ordine in viata, renunta la mancarurile nesanatoase (fast food), fa-ti un program de somn pe care sa il respecti si in care sa dormi cel putin 8 ore exemplu 23:00-07:00. Incepe sa faci sport, nu neaparat la sala poate doar alergari (jogging) prin parc si gimnastica la tine in casa. Cand vorbesti cu o persoana incearca sa mentii contactul vizual cat mai mult posibil (devine din ce in ce mai usor). De asemenea pisicile sunt grozave, multe studii arata cum pisicile sunt cel mai bun antidot pentru anxietate, deci ai putea sa adopti una.
Daca ai stii cati oameni vad care mananca nesanatos, stau pe internet pana la 4 AM, sunt paraleli cu sportul si dupa aia se intreaba, "de ce nu pot scapa de anxietate si depresie?"