| Justasimplequestion a întrebat:

Am 24 de ani si vreau sa mai cresc in greutate vreo 10 12 kg ce vitamine ziceti ca sunt bune pentru a creste in greutate eu nu merg la sala pentru ca nu imi permite timpul dar fac destul efort la munca oricum ce imi recomandati cineva care a fost slab inainte? Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vitaminele iti fac poftă de mancare.
Sa inteleg ca nu ai pofta de mancare?

| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele nu cresc greutatea, doar intaresc sistemul imunitar!
Cresterea in greutate se poate intampla numai prin MANCARE, crescand numarul de calori din farfurie, adicand ia de manaca dublu fata de ce mananci acum, fiindca numai asa poti pune greutate pe tine.

| Justasimplequestion explică (pentru Violleta2022):

Multumesc dumnezeu sa te binecuvanteze pentru sfatul tau pentriu ca ti ai rupt din timpul tau inutil si nesemnificativ ca sa ajuti un prostovan

| KovacsB a răspuns:

Cauta metode de slabit si faci exact contrariul.

| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

Bună! Niște vitamine speciale pentru creștere în greutate nu exista neapărat, cam toate au același efect, îți stimulează pofta de mâncare. Poți încerca Supradyn Energy, e un complex de vitamine care îți dă un boost de energie și îți dezvolta apetitul, la mine personal a funcționat (am avut aceeași problema cu creșterea în greutate). Îți mai recomand o dieta sănătoasă dar bogata în carbohidrați. Iar pe lângă cele 3 mese principale mai poți lua și câteva gustări. Sper sa îți fie de folos sfaturile, multa sănătate!

| crowleydark a răspuns:

Salut! Este simplu. Este nevoie să ai grijă ce consumi pentru a adăuga 10-12 kilograme sănătoase. Ca regulă generale poți crește aportul de calorii pe zi cu 300-500, adică să ajungi la 3000-3500 pe zi (informația despre câte calorii consumi zilnic o găsești pe ambalajul fiecărui produs la secțiunea "informații nutriționale"). Acest lucru este recomandat să îl faci mâncând mai multe mese pe zi (5-6), având porții mai mici de mâncare. Dacă vei consuma foarte multă mâncare la o masă, în timp vei dezvolta probleme de sănătate care te vor face să slăbești.
Astfel poți adăuga la dieta ta următoarele:
- diverse sortimente de brânzeturi, alune, și niște slăninuță afumată de la țărani (nu mai mult de 30 de grame zilnic)
- proteine din diverse surse, cum ar fi ouă (1 ou zilnic este suficient), carne de pui (carne fără pieliță) și pește (conserve de ton)
- milkshake-uri, cum ar fi făcut din proteină din lapte (30 de grame), terci de ovăz (50 grame), cu o linguriță de miere, unt de arahide o linguriță, scorțișoară și cacao după gust, și lapte 250-300 ml
- multivitamine, dar fără a depăși doza zilnică recomandată
- odihnă, neapărat 7-8 ore pe noapte
Succes!

| Busybody a răspuns:

Intri aici https://eatntrack.ro/calculators/tdeecalculator calculezi indicele de masă corporală, vezi pe unde te încadrezi, apoi vezi câte calorii trebuie să consumi pentru a slabi/a te menține/a te îngrășa. Dar manâncă sănătos și fă mișcare. Spor!