| ImLost a întrebat:

Imi tot apar pielite la degete deasupra unghiilor. stie cineva din ce cauza si ce pot face? Am perioade care imi trec si după apar iar. sunt dureroase cand le rupi si mai si sangereaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Codeine a răspuns:

Aceea este cuticula si are un rol esential in nasterea unghiei, rolul sau fiind acela de a proteja de infectii celulele nou-nascute. Practic, cuticula actioneaza ca un scut, lipsa acesteia expunandu-ne la riscuri inutile, ce pot duce la infectii ale unghiilor sau pielii.Cuticulele se observa mai mult sau mai putin, in functie de tipul de piele al fiecaruia – uscata sau mai putin uscata. Metoda cea mai buna pentru „ascunderea" cuticulelor este aceea de a pastra pielea mainilor hidratata – atat cu crema de maini, cat si cu uleiuri speciale pentru indepartarea cuticulelor.