| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU. În cât timp pot da jos 15 kg?
Am 1.72 înălțime, aproximativ 86 kg, și vârsta de 20 de ani.
Am început să fac sală acum 2 zile.
Fac în jur de o oră și ceva cardio alergat sau bicicletă.

Ceea ce vă spun acum o să fie foarte absurd. Vă rog să nu râdeți sau să faceți glume, pentru că vorbesc în cel mai serios mod și chiar vreau să schimb ceva!

Am fost un băutor înrăit de coca-cola. Vă spun sincer că erau săptămâni în care beam doar sucuri, fără apă. De mâncat, nu mâncam mult. Însă mâncam puțin nesănătos, dar neregulat, adică putea să mă apuce cheful de mâncat chiar și la 11 noaptea.
Am mai mulți prieteni cu care merg cu ei la sală. Suntem 5 în total, dintre care unul mai mic cu 3 ani decât mine face la nivel de culturist, iar ceilalți fac sală doar ca să își modeleze corpul. Ideea e că nu știu ce să mănânc. Încerc mult să evit tot ce e prăjit în ulei. Ca de exemplu, ieri am mâncat piept de pui la grătar și orez. Spre surprinderea mea, am putut lăsa sucurile foarte ușor. Însă din cauza faptului că încă habar nu am ce am voie și ce nu am voie să mănânc, am ars calorii mai mult decât am mâncat, mai pe scurt am făcut mai gata foamea...
Am multe cunoștințe care fac sală de foarte mult timp, dar părerile le sunt împărțite. Unii spun că trebuie să mă limitez cu mâncarea. Alții spun că la vârsta mea nici nu ar trebui să mă prea uit la ce mănânc. Alții spun să nu mai prea fac cardio, pentru că ard și așa făcând antrenament de forță. Alții spun că să fac și sală, iar înainte de plecare să fac 30 de minute cardio. Nici nu știu cui să îi dau dreptate, pentru că toți fac sală de peste cel puțin 3-4 ani de zile, și din câte se pare cam orice metodă pe care au spus-o le-a cam funcționat.
Sunt începător, deci habar nu am cum stau lucrurile cu mâncarea, ca să pot slăbi. Unul din ei mi-a arătat aplicația myfitnesspal, unde îmi pot calcula singur caloriile și multe alte chestii.

Ce pot face? Chiar vreau să mă schimb!
Nu m-ar deranja nici ideea pe care mi-a mai spus-o cineva, aceea că ar fi o șansă mare să rămân la aceeași greutate, adică să pun masă musculară și totodată să și slăbesc.
Doar vreau să știu care e cea mai bună variantă. Dacă știți voi o variantă mai bună, vă rog ajutați-mă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita cu orice pret carbohidratii si dulciurile daca vrei sa dai jos 15kg!

ELIMINA: orezul, painea, pizza, pasta, cartofii, fasolea boabe, cerealele, placintele, prajiturile, sosurile, prejelile, sucurile si berea.

MANANCA pe saturate:
- CARNE fiarta sau fripta pe grill de: pui, peste, curcan, vita si porc slaba, pateu de pasare, ham si salam victoria
- SALATE de cuditati: morcov amestecat cu telina (razuite) si amestecate cu pitina zeama de lamaie,
- salata verde cu ceapa verde si ridichi,
- salat de rosii cu castreveti
- salata de varza proaspata, sau varza murata
- muraturi, gogosari si castreveti murati

BEA: numai apa plata si ceaiuri de plante, neindulcite.

In ce priveste sportul, alterneaza 1 zi de cardio si 1 zi de sport care sa-ti antreneze toti muschii, iar in a 7-a zi, iei pauza.

| geoconda a răspuns:

Bună. În situația ta am fost si sunt si eu. Acum 2 ani am dat jos in doar o luna 10 kg cu ajutorul unor shake-uri, si cu lubenita, dar nu recomand daca aveti probleme de sanatate. Evident ca eu aveam 90 de kg, am ajuns la 80, după m-am îngrășat iar 5 după un an, acum in aprilie am dat iar 6 kg jos, am ajuns la 83 sa am in momentul de față.
Asta cu mâncatul asa făceam și eu. Si eu am fost băutoare înrăită de cola. La fel, 8 ani de zile. Si mi s-a cam luat când am văzut un video cu un documentar cum că acesta ar fi făcut din goange. Oricum, eu mai beau si acum vreun pahar pe zi, dar cam atat. Incerc sa intru iar la dieta, si iar ma abțin de la el. Se poate!
Îți recomand un nutriționist
Poti avea doar 2 mese pe zi: 2 gustări, orele 10, 14, 16, 18. Gustări cum ar fi un mar la 10 și 16, mese usoare, masa principala si la care poti mânca mai mult fiind la ora 14:00.