| SpikLo a întrebat:

Am 16 ani 1.72 65kg(mezomorf) Fac sala de 4 luni si inca nu mi se pare ca arat destul de bine la corp. Spatele e ok, bratele nu sunt inca prea bine facute...dar marea mea problema este faptul ca am ceva burta. De fapt nu este chiar burta, este un strat de grasimi in zona abdomenului inferior. (mai exact in zona buricului) iar in zona abdomenului superior e ok nu am grasime prea multa. Iar din cauza aceasta nu mi se vad nici patratelele.
Luni-Picioare/ Marti-Spate/ Miercuri-Umeri/ Joi-Piept/ Vineri-Brate.
Acum am sa va spun ce am mancat ieri:
Dimineata nu prea am timp sa mananc deoarece la 7 am ore si la liceu nu pot manca fix ce am nevoie..mananc mai mult prostii (un snickers/covrigi si beau apa rece).
Am ajuns acasa la 14:00 si am mancat 3 sandwichuri cu paine integrala, sunca de curcan, rosii si castraveti.
Am mancat si o banana pe la 15:00 si la 16:00 un iaurt.
La 18:00 am mancat pui la gratar cu paine integrala si salata de varza. Dupa am plecat la sala. Am ajuns acasa si am mancat peste la gratar si un baton proteic.
Nu stiu daca sunt prea bune batoanele acelea dar ai mei inca nu ma lasa sa iau proteine/creatina etc. Cred ca o sa ma lase intr-un moment dat dar sa mai treaca ceva timp. Eu merg la sala cu un prieten care face sala cam de 8 ani si el arata foarte bine. Am nevoie de ceva sfaturi ce sa mai adaug in alimentatia mea? Ce sa scot?
Problema mea este faptul ca mananc si dulciuri. Nu multe dar mananc. Si nu vreau sa fac cardio dupa sa ma apuc sa pun masa musculara cum ziceam nu am o burta mare insa e un strat nu foarte mare de grasime in zona abdomenului inferios.

14 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Of of of. Cand o sa intelegeti ca alimentatia este foarte importanta in acest sport? Tu chiar vrei sa pui muschi cu sandwichuri? Cel putin 3 mese pe zi care sa contina carne+carbohidrati.Batoanele alea poti sa le iei dimineata in loc de snikers si covrigi.Trebuie sa ajungi la 1kg de carne pe zi casa speri la un corp frumos.De ce nu te lasa sa iei proteine/creatina ei nu stiu ca tu le consumi zilnic? Cu asa alimentatie nu trebuie sa te miri ca nu ai facut nimic in 4 luni. Programul antrenamentului e bun dar ti-am zis, fara alimentatie bagi degeaba.

| SpikLo explică (pentru SiLaS):

Salut. Iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns. Insa, cum as putea manca 1kg de carne pe zi? Totusi nu sunt cat un animal sa mananc atata, mananc carne de 2 ori pe zi si nu mananc mereu sandwichuri..asa s-a nimerit am ieri f. Din cate am inteles de la batoanele proteice nu mai ai pofta de mancare de aceea le mananc seara. Si suplimente nu ma lasa pentru ca ei au o parere f. proasta despre ele spun ca imi afecteaza nu stiu ce organe si tot felul de aberatii.

| SpikLo explică (pentru SpikLo):

Asa s-a nimenit ieri*

| SiLaS a răspuns (pentru SpikLo):

Daca mananci 300g la o masa si mananci 3 mese pe zi cu carne iesi perfect.Sa nu uiti de carbohidrati deoarece nu trebuie sa iti lipseasca.Batoanele le mananci la scoala in loc de o punga de sneksuri sau snikers.Suplimentele proteice nu iti afecteaza nici un organ de exemplu la mine nu a afectat nimic si cunosc prea multi oameni care au luat proteine si au o varsta destul de inaintata ca sa ma mai ingrijorez ca ar putea sa ma afecteze intr-un fel.

| SpikLo explică:

Inferior* scuzati-mi greseala happy

| SpikLo explică:

Agent007delfinaxp, Mersi de raspuns.
Am un metabolism cam aiurea pot spune. Mananc destul de mult si nu ma ingras asa am fost mai mereu si de slabit, slabesc destul de repede si nu ma satur daca nu mananc paine laughing

| SiLaS a răspuns (pentru SpikLo):

Acest tip de organism care il ai tu (mananci 5 shaorma intr-o zi si nu ai nimic) este ectomorf nu mezomorfwinking

| SpikLo explică (pentru SiLaS):

Mersin ca ai revenit. Imi poti lasa o adresa de contact ceva? Sa iti trimit o poza cu corpul meu si o sa vezi ca nu sunt ectomorf. Eu mereu am fost mai mare lat in umeri etc. De mic mancam mult fast food, dulciuri etc si totusi nu sunt gras sau cum sunt altii.

| SiLaS a răspuns (pentru SpikLo):

Ar3s_Dumy(skype), cs_byt (messenger) sa imi dai reply pe care vrei sa vb.

| SpikLo explică (pentru SiLaS):

Pe mess happy

| SiLaS a răspuns (pentru SpikLo):

Ok da-mi add

| Boiy_Bubu_1994 a răspuns:

Cauta o aplicatie pe google play bodybuilder si fa cate 5 seturi la fiecare exercitiu si repetari pana simti ca nu mai poti si mai poti face si super seturi. La mine s.a vazut si la o luna dupa sala.

| agent007delfinaxp a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai mananci atat de multa paine chiar daca e integrala...sa te lasi de dulciuri ( sau sa mananci dar nu atat de multe), trebuie sa mananci des dar putin ( 5 mese dintre care 2 suplimente), de la ora 7 nu mai mananci nimic. Sau daca vi flamanda de la sala sa stai minim 2 ore fara sa mananci si dupa sa mananci ceva usor. sper ca ti am fost de ajutor.:*

| agent007delfinaxp a răspuns:

Apropo, in nici un caz sa nu te infometezi! Iti face si mai rau!