| Clamidia a întrebat:

Buna TPU.
Nu înțeleg ceva.
M-am pus pe slăbit acum ceva timp. Am renunțat la aproape tot ce mâncam: mc, kfc, prăjit și etc.
Nu beau suc. M-am apucat si de sala ca sa ma ajute la slabit.
Încerc sa fac un deficit caloric din lucrurile pe care le mananc, ele fiind putine pentru ca nu mananc orice din alte probleme. Problema e ca nu pot sa înțeleg de ce nu slăbesc, simt ca dau banii degeaba la sala.
Am 1.62 si 77kg si mi se pare super mult, chiar e dacă o luam așa.
Nu reușesc sa slăbesc si nu stiu ce pot sa mai fac.
Mananc ceva si alții îmi spun ca nu e bine sa mananc in fiecare zi la fel (din păcate nu am alte variante).
Sa zicem ca in alimentația mea se găsesc si 2 oua fierte. Asta ar fi o masa. Nu mananc in fiecare zi, dar când le mananc o fac după școala (adică la 13-14).
O alta masa a mea este pieptul de pui la cuptor sau chiar pastele vegetale pe care le mananc simple. Totul mananc simplu. Dimineața mai mananc un iaurt cu fulgi de porumb și cam asta e tot aproape. Mai sunt unele lucruri, dar nu-mi vin in cap.
Nu stiu ce sa mai fac? Voi cum slăbiți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fulgii de proumb, pastele si painea nu au ce cauta in dieta unuia care vrea sa slabeasca, fiindca sunt carbohidrati puri!

Ca fata, la inaltimea de 1.62m trebuie sa ai maxim 52kg (10kg mai putin decat inaltimea ta).

Asadar tu ai un surplus de 25de kg, de care trebuie sa scapi.

Adu-ti aminte, tot ce este: paine, fainoase, orez, cereale si dulciuri INGRASA!

| raMLesS a răspuns:

Puteai sa dai si tu detalii de cat timp faci sala si de cand te-ai apucat de dieta asta, daca esti fata sau baiat, n-am idee daca faci asta de 2 zile sau de 20 ca sa-ti zic ce se intampla de fapt... cel mai probabil tu ai slabit dar ai retinut multa apa, tine-o tot asa si o sa dai jos.
Nu mai faceti prostia sa nu mai mancati deloc sau sa mancati foarte putin ca mai rau e, poti sa mananci absolut orice atat timp cat esti intr-un deficit, poti sa mananci cele mai nenorocite prajituri si sa bei si ulei ca tot slabesti, mananca intr-un deficit de maxim 500 de calorii, asta insemnand 15000 calorii pe luna, adica aproximativ 2kg slabite intr-o singura luna fara sa-ti dai organismul peste cap.
Dar ia-o usor si ia-o inteligent, calculeaza-ti caloriile pe care le mananci zilnic, adica cantaresti cantitatea de mancare (presupun ca ai un cantar de bucatarie) si intri frumos sa cauti: Calorii paste vegetale(gasesti si pe punga), calorii oua, calorii piept de pui, calorii... ce mananci tu, si o sa-ti dea cate calorii ai la 100 grame, tu daca mananci 140 de grame sa zicem, calculezi cu regula de 3 simpla si vezi cate calorii au alea 140 de grame pe care le-ai mancat, si faci asta pentru fiecare aliment pe care il mananci timp de 10 zile.
Dupa alea 10 zile te cantaresti si vezi cat ai slabit.
In functie de cat ai slabit poti sa-ti aflii si caloriile de mentinere, si caloriile pe care le-ai avut in deficit, iar de aici poti sa stii pe viitor cat sa mananci.
Ca sa aflii cate calorii ai fost in deficit, calculezi cat ai slabit (sa zicem 0.7kg."
1 kilogram = 8000 de calorii
Si luam urmatorul exempli:
Tu daca ai mancat zilnic cate 1600 de calorii si ai slabit atat, inseamna ca in cele 10 zile ai avut un deficit in total de 5600 de calorii, adica 560 de calorii pe zi, deci greutatea ta de mentinere ar fi 2160 de calorii.
Slabind in acest ritm, adica acest deficit de 500 de calorii(vezi ca caloriile de mentinere o sa se modifice cu cat slabesti mai mult, daca acum ai sa zicem 2150 de mentinere, cand o sa ajungi la 73 de kg o sa ai probabil 2000-1900, cand ajungi la 67 sa ai 1.700 nu stiu sigur, asta o sa aflii singura, dar cu acest deficit o sa ajungi ca pana la inceputul lunii iunie, sa ai 71+-1 de kg, iar pana in ianuarie-februarie sa ai o greutate de 53-55 +-1 kg.
Greutatea ta normala ar trebui sa fie intre 51-56 de kg ca banuiesc ca esti fata, iar in timp cand o sa ajungi sa pui masa musculara, o sa cresti pe la un 60-65, oricum nu ai de ce sa-ti faci griji ca atunci o sa ai muschi nu grasime, dar pana ajungi tu sa pui tu muschii aia mai ai de lucrat vreo 3-4 ani.

| carevaescu a răspuns:

Nu ai sa slabesti dintr-o dată. Tine-o tot asa. Vei vedea rezultatul.

| LaviniuA a răspuns:

Incearca ce zice fata asta aici:
youtube.com/watch?v=8fnyZ8kcGh8

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Rezultatele vin dupa mult timp...cam dupa 3 luni de sala vei avea si rezultate. Tine te de sala si de un regim alimentar sanatos. Înlocuiește micul dejun cu un smoothie (gasesti diferite retete pe net) sau cu o omleta din doua oua si paine prajita cu avocado. Fara dulciuri, iar cand le consumi, fa o in cantitati mici. Grija la painea pe care o consumi.
Succes!

| RosaliaOriginala a răspuns:

Nu mai manca in cantitati industriale, si limiteaza-te la o singura masa pe zi ca nu mori de foame

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Nu este firesc sa ai doar o masă pe zi. Trei mese, însă calculate și sanatoase. Mai multe fructe si legume.

| carevaescu a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Asta cu 3 mese e discutabila.