| Aнонимный a întrebat:

Salut TPU,in recent am rupt o alunita destul de mare, medicul mi-a spus sa nu o fac dar m-am tot scarpinat pana am rupt-o
In ultimul moment am dureri foarte aspre? Ce spune-ti?
Sper din tot sufletul sa nu fie cancerigena.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un medic dermatolog pentru investigații, nu mai agresa zona.
Pa, pa.

| Filip23 a răspuns:

Alunitele care sunt expuse se scot chirurgical, pe la spitalele de urgenta unde au chirurgie estetica.
Te sfatuiesc sa mergi repede la un dermatorlog sa vada.
Pana ajungi poti sa pui niste bitter Bano diluat cu putina apa fiarta si racita, poate merge si nediluat. Sau pulbere de Baneocin.
Dar mergi la dermato cu trimitere, sa vada si specialistul.

| Vlach a răspuns:

Du-te la dermatolog URGENT!

| Dxi a răspuns:

Mergi la doctor! cunosc cazuri in care femeia respectiva a stat cu ea luni bune, tot sangera pentru ca se freca de pantaloni, si i s-a rupt si a fost destul de grav. nu mai amana cand e vorba de sanatate! sper sa fii bine.