| mirel1212 a întrebat:

in urma cu 3 zile am mers la un dermatolog din cauza acneei. Acesta mi-a dat un tratament (o crema, un gel si zinc efervescent ), iar de ieri a inceput sa mi se cojeasca pielea, in special in partea din stanga si dreapta a nasului.
Ma poate ajuta cineva, de ce se intampla asta si daca este ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ellyd a răspuns:

E perfect normal pentru ca de la solutiile acelea ti s-a uscat pielea. Si eu am folosit ceva dat de dermatolog care are zinc si la fel mi s-a intamplat. Ai rabdare ca o sa functioneze dupa vreo 2 saptamani tratamentul. Bafta!

| Lizzu a răspuns:

E normal. E un efect al gelului sau solutiei cu care te dai pe ten.
Eu dadeam cu Zynerit si e foarte brutal cu pielea.
Asta e rolul cremelor si solutiilor pentru acnee: sa cojeasca stratul superior al pielii pentru a curata tenul de infectie. Incearca sa te dai doar prin zonele cu probleme si nu pe tot tenul.

--CITESTE prospectul mereu inainte de a folosi crema, solutia; acolo spune clar ce si cum, ce efecte are si cum actioneaza.

Nu te speria. Din moment ce incetezi aplicarea lui pe ten pielea se va reface. Dar e necesar sa il aplici in continuare atat timp cat ti s-a prescris de catre medic.