| NeedHelp1 a întrebat:

La umăr, la capătul claviculei am osul mai ridicat la umărul drept decât la cel stâng. Nu știu cum se numește, nu m-am documentat.

Fix in capătul claviculei la umăr.

Chestia e că umerii am văzut că sunt egali doar că se vede mai pronunțat/mai ridicat la umărul drept.

Pe net nu găsesc nicio problema de genul asta (sau poate că nu știu eu cum sa caut) așa că vă rog să-mi dați niste sfaturi care ar fi problema sau cum se numește.

P.s. clavicula parcă face o oarecare curbă, la jumătate e destul de curbată, nu stiu dacă are legătură.

Scuzați-mă pentru modul în care am descris problema dar nu o pot face altfel, nu m-am documentat nici la posibila denumire a osului respectiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Cel mai bine ar fi, dacă crezi că e vreo problemă, să mergi la medic. N-are rost să te sperii pe Internet, să ajungi să crezi că ai scolioză sau disjunctie acromio-claviculară când tu poate doar nu ești simetric. Pune un apropiat să te examineze și dacă-ți dă dreptate și chiar ai ceva acolo, mergi și fă-ți un control măcar la medicul de familie, că dacă e ceva, te ghidează el.

| anonima2311 a răspuns:

Disjunctie acromio-claviculara poate sa fie.