| Shadow136o a întrebat:

E normal sa am o clavicula mai sus? Când ma uit în oglinda, capătul claviculei stângi este mai sus. Nu sunt egale claviculele. Și îmi pare ca atunci când ridic mâinile și ma încordez din mâini și umăr, umărul stâng e mai sus decât celalalt. Doar eu am asa ceva sau? Sper ca m-am exprimat corect. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, dar este posibil sa fii stramb, sau sa te fii nascut asa.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Poate ca ai coloana deviata si creaza acest efect... nu crezi? big grin

| WhiteLife a răspuns:

La urmatorul control la medicul de familie (sau il poti telefona in perioada asta) spune-i sa se uite si sa te indrume spre un specialist daca este nevoie. Sa nu fie vorba de scolioza.

| Shadow136o explică (pentru WhiteLife):

Te salut! Am avut scolioza acum câțiva ani și am făcut gimnastica și masaj. Acum 3 luni a venit cineva la mine sa îmi verifice coloana și a zis ca e ok...dar nici nu știu ce sa mai cred pentru ca uneori când ma trezesc, îmi simt spatele obosit, ma doare.

| WhiteLife a răspuns (pentru Shadow136o):

Eu am avut scolioza si cifoza, am facut de mai multe ori exercitii (la distanta de cativa ani), dar am probleme si cu ochii si nu am pastrat postura corecta. Asa ca presupun ca intr-o oarecare masura se poate intoarce, sau poate daca muschii nu sunt destul de lucrati nu se vindeca total. Nu am idee. Singurul in masura sa-ti spuna despre ce e vorba este medicul de familie, poate ca este ceva trecator, ai avut o perioada mai obositoare, sau ai facut efort si va trece de la sine, dar poate este ceva ce necesita controlul unui specialist si pe asta e bine sa te bazezi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există simetrie perfectă când vorbim de corpul uman...deci, atâta timp cât nu te incomodează, ar trebui să fie totul ok. big grin

| Shadow136o explică (pentru anonim_4396):

Am durere la umărul stâng. De exemplu când ies afara la o plimbare și nu fac nimic, decât sa merg, începe sa ma doara umărul stâng destul de tare.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si designul inteligent a picat din start, asta inteleg. Cu un asemenea raspuns imi mai este greu sa cred ca esti religioasa.