| Stefan_Cristian_1971 a întrebat:

m-am apucat de sala de 3 saptamani si am vazut niste batoane proteice, imi puteti spune daca este bine sa le consum, avand in vedere ca am 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomandata sub varsta de 20 ani, deoarece inhiba hormonii de cresterea in inaltime.
La 14 ani recoamnd un sport de echipa, precum handbal, volei, baschet sau inot.
In ce privesc batoanele proteice, sunt produse sintetic si nu sunt recomandate copiilor sub 20 de ani, fiidca afecteaza sistemul metabolic, cresterea si dezvoltarea fizica a copilului.

| Celcestietot a răspuns:

Dar întrebarea mai bună ar fi : este bine sa mă apuc de sala la 14 ani? Mâncarea nu ar fi o problemă, căci ești în dezvoltare, ci greutățile (asta dacă le folosești), căci dacă lucrezi ce nu trebuie, nu mai crești în înălțime.

| Badarau_Andrei_1985 a răspuns:

La 14 ani nu este recomandat sala! Din cate stiu la 15 sau 16 ani este ok