| anonim_4396 a întrebat:

M-am apucat de sala si mi-am cumparat si niste proteine ( astea mai exact : http://www.megaproteine.ro/......ner-2-7kg/ ), ieri am fost la sala, am facut sala, am luat proteinele, nu am avut nicio problema. Azi dimineata m-am trezit, am mancat, am luat 150 grame proteine la 500 ml de lapte. Tin sa mentionez ca aseara la sala, le-am luat cu apa, iar azi dimineata cu lapte, si dupa 10 minute sa zic asa, mi s-a facut extrem de rau, imi venea sa vomit dar nu puteam, oare de ce? aseara la sala am luat tot 150 grame la 500 ml doar ca le-am luat cu apa, si acum cand le-am luat cu lapte mi s-a facut rau. Poate sa fie de la lapte? ( Varsta : 16 ani jumate, inaltime 1:70, greutate cam 50 de kg )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Lapte inainte de sala? ultima daca cand am facut si eu asta ( cand eram la inceput ) abia m-am abtinut sa nu borasc la antrenament...

lapte = proteine cu abs lenta, lactoza si alte grasimi cu abs lenta, EXCLUS asa ceva inainte de sala.

Inainte de sala consumi proteine normale si carbohidrati ( cum ar fi un piept de pui - proteine - + orez brun sau cartofi - carbohidrati - )

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa ți-a spus medicul de familie?
Mănâncă mai consistent și lasă prafurile.
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

Sigur n-ai intoleranta la lactoza?

| NDC12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu am intoleranta la lactoza, doar acum cand le-am luat cu proteine mi s-a facut rau, am uitat sa mentionez ca, cand am luat proteinele cu lapte, le-am luat inainte de a face sala nu dupa ce am facut! ( inainte de antrenament nu dupa )

| Cosmin86 a răspuns (pentru NDC12):

Lapte inainte de sala? ultima daca cand am facut si eu asta ( cand eram la inceput ) abia m-am abtinut sa nu borasc la antrenament...

lapte = proteine cu abs lenta, lactoza si alte grasimi cu abs lenta, EXCLUS asa ceva inainte de sala.

Inainte de sala consumi proteine normale si carbohidrati ( cum ar fi un piept de pui - proteine - + orez brun sau cartofi - carbohidrati - )

| Alinaka a răspuns:

Produsele Dymatize http://www.culturism.net/gainere/dymatize-super-mass-gainer-5-4-kg.html sunt cunoscute pe piata, recomandarea mea este sa il bei cu apa sau daca pui lapte sa adaugi o lingura de fulgi maruntiti de ovaz ( gasesti la Lidl ) si nu vei face acel deranj la stomac.

| Amely123 a răspuns:

Iti recomand sa nu mai cosumi astfel de proteine, iti suprasoliciti ficatul. A luat si fratele meu la fel ca si tine(asociat cu sala)doar ca la scurt timp i s-a facut rau, si-a facut analize care au aratat o afectare hepatica datorita acelor prafuri.A facut ulterior un tratament cu silimarina-hepatoprotector, in cele din urma analizele au revenit la normal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amely123):

Serios? Multi folosesc pe perioade lungi ( gen 10-20 de ani ) si n-au nimic la ficat si fratele tau a facut de la o singura folosire?

Fii serios

| Amely123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu este o concluzie pe care am pe care am tras-o singura. Diagnosticul si cauzele au fost date de un medic specialist in urma unor analize. Exemplul mi s-a parut pertinent avand in vedere simptomele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amely123):

Daca e adevarat inseamna ca poate da in judecata firma respectiva, sa fie scoasa de pe piata.

SI pe viitor sa cumpere doar de la firme de top, avizate MEDICAL si FDA, cu reprezentati in peste 50 de tari ( cum ar fi now foods, optimum nutrition, etc. )

| NDC12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, iti multumesc foarte mult pentru ajutor, am luat din nou si ieri, am luat cu apa nu cu lapte, nu mi s-a mai facut rau, nu am mai avut nicio problema, acum astept sa vad daca o sa se vada ceva rezultate sau nu big grin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NDC12):

Rezultate... se vad daca te antrenezi bine, mananci 4-5 poate 6 mese consistente pe zi, etc... nu de la o cutie de suplimente.

o cutie de suplimente... de fapt, 10-15 cutii de suplimente = apa de ploaie fara mancare multa, odihna si antrenament corect

Si nu mai bea lapte niciodata inainte de orice efort fizic, nu doar sala happy