| MLyon a întrebat:

M-am dus la stomatologie pentru a vedea de ce atunci cand mananc/beau rece am doare maseaua...
Mi-a curatat unde a vazut ca este mai grav (au inceput mai toate sa se carieze) dar nu mi-a facut anestezie. Mi-a zis sa vin marti pentru a-mi curata si celelalte masele.
Este normal sa nu imi fac anestezie? Am citit pe mai multe forumuri ca se face anestezie la curatirea unei masele cariate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nu e neaparat nevoie de anestezie si poate cariile tale nu au ajuns la pulpa maselelor ceea ce e grav si atunci e neaparat nevoie de anestezic pantru a scoate nervul/curatire.Mult mai grav a considerat ca sunt mai multe carii dar poate nu sunt profunde.Pentru linistea ta cere o anestezie. Daca e necesara o extractie atunci e alt ceva dar la o polizare/curatire cum am spus nu e neaparat nevoie.Multa sanatate si ai grija de dantura ta thumbs up

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Inseamna ca ai avut o carie superficiala. Daca nu intra in contact cu nervul, nu prea isi are rost anestezia (smaltul dintelui nu este inervat si nu simti nicio durere). http://www.i-medic.ro/......ltima-faza

| mgtow a răspuns:

Doar in Romania fac asa, mergi la o clinica straina si te anesteziaza la orice chestie marunta mai bine cauti alt dentist

| Felys a răspuns:

Depinde cat de adanca este caria,daca este superficiala nu are de ce sa iti faca anestezie,doar atunci cand sunt carii mari sau e nevoie sa scoata o masea se face anestezie,tu ai impresia ca anestezia este buna organismului, e mai bine sa se evite pe cat posibil, pana la urma anestezia este un drog, in caz ca nu stiai, se face doar in cazuri extreme

| Puffulets a răspuns:

Nu e neaparat sa-ti faca anestezie. daca iti scotea vreuna da. era necesarlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Eu zic sa iti faci anestezie ca sa poata stomatologul sa lucreze mai bine si nici pe tine sa nu te doara asa de tare.