| LarisaChe07 a întrebat:

Ieri faceam sparring in gluma cu un coleg, si i-am prins bine un pumn in umăr. I s-a intărit zona aceea si a iesit din relief, ca un fel de cucui doar ca mai mare. Se poate sa fie un os crapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai tu nu incetezi ma uimesti, ai ajuns la nivelul la care lovesti orice baiat si-l distrugi, un fel de xenawinking
nu am idee ce poate avea el acolo, dar nu as crede ca este vorba chiar de un os "crapat"

insa orice "accidentare" a umarului lasa repercursiuni timp indelungat

daca simte durere este indicat sa il vada un medic, nu ar strica o radiografie totusi

cine sa-si dea seama doar dintr-o descriere despre gravitatea unei astfel de situatii?

te tii de postioare!

| LarisaChe07 explică (pentru Simpatic):

Pai nici macar nu l-am lovit la maxim, doar ca e el piele si os si i-am dat cu montul. Cand am vazut ce i-am facut am ramas socata, nu ma gandeam ca se intampla asta. Oricum el mai se invinetea asa fara motiv, e sensibil la lovituri.

| mODIN a răspuns:

Daca la box, chiar si la categoria grea, boxerii au o tehnica in care isi apara barbia bagand umarul in fata pumnului (philly shell), si dupa 12 runde de bucati neincetate nu se plange nimeni de oase crapate, exista doua variante:

1. Ori tu personal lovesti mai tare decat Mike Tyson, George Foreman si Deontay Wilder impreuna.
2. Ori va agitati degeaba laughing

| ioana748 a răspuns:

Daca nu s-a retras la comprese reci sau o punga cu gheata, trebuie radiografie.
Sanatate colegului,

| MihailoviciS a răspuns:

Este posibil ca umărul să fie contuzionat sau să aibă o leziune musculară din cauza impactului puternic. Un cucui mare și dureros care apare imediat după un traumatism poate indica o leziune serioasă a țesuturilor moi sau poate fi asociat cu umflături sau echimoze (vânătăi).

De obicei, un os crăpat în umăr ar provoca durere intensă și limitare a mișcării, iar persoana ar putea să simtă o senzație de amorțeală sau furnicături în zona afectată.

Pentru a fi sigur de natura leziunii, este recomandabil să consulți un medic sau să mergi la camera de urgență pentru o evaluare și, dacă este necesar, pentru investigații suplimentare, cum ar fi radiografiile sau ecografia.

Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
Dr. Mihailovici V.S