| Axel22 a întrebat:

ma doare maseua deoarece o am stricata si gaurita rau de tot, acum cred ca mi-a intrat curent la masea deoarece am fost cu masina si am mers cu viteza cu geamurile lasate jos plus ca la strand am stat foarte mult cu capu sub apa, am incercat cu pasta de dinti pe maseaua cu draci, ma lasa durerea dar ma deranja in continuare, am si palinca in casa dar azi am luat un medicament pentru alergie si n-am curaj sa iau palinca in gura, acum ca sa imi scot curentul (daca de la asta e) l-am rugat pe tata sa imi aprinda o tigara ca sa mi-o bag in ureche sa scoata curentul, e bun leacul asta cu tigara? Imi poate face rau? P.S am 12 ani, nu criticati leacul babesc cu tigara in ureche deoarece functioneaza, am m-ai facut asa si a mers.

Deci leacul asta cu tigara in ureche poate avea un efect negativ? P.S imi bag in ureche si vata cu spirt ca nu trag curent.

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar durerile, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ar fi INDICAT să mergi cât mai curând la stomatolog ca să vadă ce problemă ai la măseaua respectivă şi s-o repare ( plombeze )!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

"Remediul" cu ţigara NU are efecte negative!
Eu îl folosesc de vreo 9-10 ani.

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la stomatolog, lasa prostiile, fiindca vei avea nevoie de dinti toata viata, daca deja ai asemenea probleme de la 12 ani, ai nevoie de tratament si supraveghere stomatologica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa prostiile si du-te la stomatolog e posibil sa ai o infectie de toata frumusetea

| Eviix a răspuns:

Fugi la dentist!

| Cristina64 a răspuns:

Su eu am patit lafe! Si tot 12 ani am! Am incercat amandoua variantele si amandoua au fost de folos!winking

| DragosFku a răspuns:

Nu va mai prostiti ma cu tigari si prostii din astea... doamne iarta-ma auzi frate. De banii aia dati pe tigari mergi naibii la dentist si rezolvi problema cu maseaua. "Fumeaza ureche"... Si sa stii ca nu pe urechi "ti-o trage curentu" pe gura "ti-o trage" deoarece urechea comunica cu gura.