| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU!
Ma puteți ajuta cu niște sfaturi?
As vrea sa slăbesc vreo 7, 8 kg într-un timp ceva mai scurt.
Ce îmi recomandați?
De preferat o dieta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Dacă vrei să slăbești într-un timp scurt, sa slăbești prost, nesănătos și să pui dublu la loc când vei începe să mănânci normal pentru că, momentan tr vei înfometa, poți încerca orice dietă de pe internet.

Dacă vrei să slăbești cu adevărat, sanataos, deficit caloric, mâncare sănătoasă(fără înfometat) și sport ca sa arzi caloriile consumate.

Acum alegerea este la tine happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Timp cât de scurt? Câte kg ai acum?

| Lukasssz a răspuns:

Faci sport + infometare

| PineapplePizza a răspuns:

Nu recomand dietele si ce gasesti pe net... si nici slabirea rapida. Poti prin exercitiu si o alimentatie progresiv sanatoasa. Ce inseamna asta? In loc sa faci o schimbare brusca de care nu te poti tine mai mult de 1 saptamana, reduci incet dulciurile, fast food-ul etc. pana nu mai simti nevoia de asa ceva. Exercitii? Recomand sa mergi pe jos, chiar daca pe timp de pandemie o faci in casa. Mergi cat poti si pana te faci fleasca de transpiratie.

| Mirel4412 a răspuns:

Sunt 2 cai prin care poti slabi, ALTCEVA DOAR ITI PRODUCE RAU, NU BINE.
-sport
-deficit caloric

Deficitul calorit inseamna sa consumi mai putine calorii decat are nevoie corpul tau. Nu poti slabi rapid, cum unii nu pot sa se ingrase rapid. Documenteaza-te pe net despre acest deficit caloric, nu are rost sa scriu aici tot, cand poti sa te uiti pe Youtube.

| 4ndr33y a răspuns:

Dieta disociata e cea mai rapida dar grea. O gasesti pe net, e simpla de tot dar dificila.
Slabesti si 500-800 gr pe zi.

| Cehoslovacia a răspuns:

Tu habar n-ai cat de irelevante sunt kilogramele, de ce nu iti faci un plan sa reduci circumferinta taliei si dupa sa te intereseze cantarul? este greu, asa-i.

| Kamiyashiro a răspuns:

Post negru 3 săptămâni. Revenire din post negru 1 săptămână.
Se bea doar apă.
https://cirys.wordpress.com/......z-concret/
Postul negru e simplu, mai grea e revenirea deoarece nu poți direct mânca ca înainte existând posibilitatea de a deceda de la exces de mâncare. Se incepe cu sucuri de roșii sau lebenita, apoi cate o felie de paine, apoi abia dupano săptămâna putina carne etc. Există o intreaga literatură a postului negru, de cumpărat o carte pe tema asta care sa o ai la îndemâna.

Alta dietă daca nu te grăbești este dieta ketogenica, a funcționat de minune la sor-mea.
https://dietaketogenica.ro/

| korina99 a răspuns:

Pai vei gasi o gramada de sfaturi. tu alegi ce se potriveste pentru tine

Miscarea si slabitul
https://www.mediculmeu.com/......abirea.php

Dieta mayo - f severa
https://www.esanatos.com/nutritie/diete/Dieta-mayo15357.php

Alimentatia si dieta:
https://www.scritub.com/......E75566.php
https://www.rasfoiesc.com/sanatate/alimentatie/Dieta29.php

sper sa ajute