| Robert17x a întrebat:

Maine ma duc la dentist pentru a-mi pune aparat dentar.Dar e primul control in legatura cu aparatul.Intrebarea mea e daca mi-l pune in aceeasi zi sau mai trebuie sa astept o luna pana mi-l pune.Ca am auzit ca mai intai iti face ceva radiografie si dupa trebuie sa vii in alta zi ca sa-ti puna aparatul dentar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Un aparat nu e o jucărie sau ceva foarte simplu. Prima data e doar o consultație in urma căreia se stabilește dacă ai nevoie și de alte aparate, extracții, mini implante și prețul. Dacă vrei sa continui vei face niște radiografii și măsurători cefalometrice. Îți va face niște mulaje, un detartraj și abia după se va începe montarea aparatului propriu zis. In funcție de programul medicului și al tău exista și posibilitatea sa-ți monteze aparatul complet in câteva ședințe. Bineînțeles, toate astea in fericitul caz in care nu ai nevoie de alte aparate.

| Robert17x explică (pentru Horus35):

Multumesc mult ca mi-ai zis. Sper sa-mi pun cat mai repede aparatul!

| Horus35 a răspuns (pentru Robert17x):

Cu plăcere. Probabil medicul o să menționeze lucrurile de care ai nevoie pentru a-l menține curat și pentru igienă. De exemplu periuța electrică, duș bucal, apa de gură etc.

| Robert17x explică (pentru Horus35):

Periuta electrica am, dar in ce consta dusul bucal?

| Horus35 a răspuns (pentru Robert17x):

Este un aparat care ori se montează la ghiuvetă, ori are un rezervor special. Curăță dinții cu apa la presiune mare.

8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Dacă te duci pentru prima oara, mai întâi va discuta cu tine, îți va spune prețul, cam cât timp sa îl porți, dacă trebuie să-ți faci extracții și, bineînțeles, radiografii sa vadă poziția lor. Te sfătuiesc sa mergi la un ortodont dacă poți happy

| Robert17x explică (pentru WhiteLife):

Cu ce ma ajuta un ortodont? Dupa nume, ma gandesc ca se ocupa cu aparatele dentare, nu? Daca da, inseamna ca eu ma duc la un ortodont, insa am generalizat cu cuvantul "dentist" pentru ca ma gandeam ca tot aia e happy

| WhiteLife a răspuns (pentru Robert17x):

Ortodontul este o persoana care după ce termin la Medicina dentara, face rezidențiatul și se specializează pe ortodonție (la fel ai putea spune ca cineva care termina medicina generala se specializează pe chirurgie, sau neurologie etc), ei se pricep mult mai bine. E mai rar întâlnita denumirea, asa ca sunt multe șanse sa fie ortodont, dar lumea să-i spună "dentist" (pentru ca toți știu ca se ocupa cu dinții), cum zici tu big grin

| Robert03122002 a răspuns:

Da, vei face niște radiografii și o să-ți ia modelul dintilor cu ajutorul unei paste ce se întărește!