| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea de curand a fost diagnosticata cu "mastoza fibrochistica" la ambii sani dar mai grav la cel stang cu un diametru de 11.3mm. Nodulul a fost identificat in urma unei ecografii mamare, dar nu pe axila, adica aceasta fiind libera. Mastoza este de sex masculin deci nu este atat de grav. Ea urmeaza un tratament naturist de plante (Coenzima Q10 cu ulei de catina forte, Mladite de zmeur Gemoderivat 1DH, Schizandra, Evening Primrose + Vit. E, Extract hidroalcolic de cretisoara ) si medicamente ( calciu ). Am postat aceasta intrebare pentru a va ruga sa-mi spuneti daca este grav si daca s-ar putea rezolva prin acest tratament ( fara operatie ). As dori parerea unui expert ( doctor ) sau a unei paciente cu acelasi diagnostic ( mastoza fibrochistica ). Astept raspunsurile dumneavoastra! Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista mastoza de sex masculin sau feminin, asta este o chestie de magie neagra. Nu cred ca un medic v-a spus asa ceva.
Mastoza fibrochistica nu e cancer si nici nu duce la cancer. Nu este o boala grava, dar nici nu se vindeca practic niciodata. Se datoreaza unui dezechilibru hormonal care afecteaza sanul. De altfel toate tratamentele insirate de tine au rol de reglare a echilibrului endocrin. Mama ta va trai toata viata cu boala, nu are rost sa se opereze, doar daca nodulii cresc prea repede si deformeaza sanul. In rest, un consult ginecologic plus ecografie mamara in fiecare an e absolut suficient pentru a evita orice problema.

| tiriboxi a răspuns:

Buna recomandarea mea este sa fie permanent informata din cele mai bune surse si sa o poata ajuta in problema de sanatate eu colaborez cu o firma care detine un numar impresionant de cazuri care au pus frina procesului evolutiv al bolii pentru mai multe detalii contact tiriboxi@gmail.com sau tel 0765948501

| lory92 a răspuns:

Buna.acum 2 ani mama mea a avut exact acelasi diagnostic.si a fost nevoita sa se opereze, insa a fost o operatie usoara, din care s-a recuperat relativ repede si pe deplin.ea a fost operata la Fundeni de catre prof.dr Balanescu Ion.Totul va fi bine! Ai incredere!

| Josh a răspuns:

Salut TPU! Se pare ca diagnosticul a fost pus de un doctor ( ca sa nu vb urat ) nepriceput... Nu avea nimic happy Ma bucur foarte mult si-i multumesc lui Dumnezeu ca i-a ajutat si voua pentru raspunsuri big grin