| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fiere ce medicament imi recomandati,fiobilin sau colebil? De o lună tot gust amar am în gură, dimineata cand mă trezesc și când mănânc alimente grase de ex grătare, pizza, shaorma... și am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru fiere nene, fiara inseamna animal, leul de pildă este numit fiară deci pentru fiere recomand lămîi, grapefruit fructe acre in general, ai obosit ficatul cu sarmale cu ardei umpluti si shaorme cu detoate, mergi la medic sa faci analize, ce varsta ai? Esti fată?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru fiară se recomandă dresor

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți recomand o ecografie.
Nu lua medicamente, de care auzi in reclamele TV, fiindcă ar putea avea reacții adverse. Fiecare medicament are contradindicații, iar tu încă nu îți știi diagnosticul. Și dacă-l iei, iar in cazul tău, e contraindicat, ce faci? Mergi la UPU?
Renunță la prăjeli, grăsimi, cafea. Și ține un regim strict, dacă ții la sănătate.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu i-am spus să își facă o vizită la medic, probabilitatea să aibă ceva grav e mare

| floresdemayo a răspuns (pentru xXVranceaXx):

A fugit. S-a dus să își ia acum și un medicament pentru dureri de cap.

| alina2k18 a răspuns:

Iti trebuie regim nu medicamentewinking

| xXVranceaXx a răspuns (pentru alina2k18):

Adevărat! Mult grăiești! El trebuie să ia de urgență niște medicamente pentru ficat și pancreas (dacă se pune cazul)

| Irinelp a răspuns:

Trebuie să mergi la medic nu să te iei după specialiștii online sau să faci ceia ce crezi tu că este bine.

| Dddonkey a răspuns:

Poate daca nu ai dormi cu gura cascata si pe structura aia metalica a patului nu o sa mai simti.D:
Acum mai serios, asculta sfaturile oamenilor, DU TE LA UN CONTROL, nu te gandi ca iti trece, ca esti tanar, daca ai intreba multi useri de pe aici sigur unii ti ar spune ca ar fi fost mai bine sa se duca dun timp si sa nu astepte sa ajunga "pe rosu" corpul. Iti faci o idee care iti sunt optiunile, nu te stresezi, si nu dai cu ghiciul si nici TPU-isti nu incearca sa iti ghiceasca.

| xXVranceaXx a răspuns:

Gust metalic, ai belit-o. Ai probleme hepatice sigur. Încearcă Fiobilin, Lagosa, Fortifikat Forte sau Essentiale Forte (sunt foarte multe pe piață, consultă-te cu medicul prima dată și după cu farmacistul)
Poftim cauzele posibile a gustului metalic:
-o igienă orală precară
-problemele cu sinusurile
-anumite medicamente (antibiotice; cele pentru gută; unele pentru probleme cardiace; antidepresivele)
-multivitamine fără prescripție sau fără o influențare a medicului/farmacistului
-indigestia
-sarcina
-demența
-insuficiența renală
-tratamentele pentru cancer (radioterapia și/sau chimioterapia)
-operația pe creier
și în ultimul rând, unele chimicale (pulbere și fumuri de oxid de zinc, sudorii etc.)
O seară frumoasă!

| alexandrutoxic a răspuns (pentru xXVranceaXx):

Nu e asta. E cum am tot mancat încarcat și gras de asta. Am cu probleme cu bila, leneșă si am gust amar dimineata cand ma trezesc