| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

De vreo 2 saptamani am asa stari de greata, unoeri, ma doare in partea dreapta sub coaste, ameteli, ma doare si burta in partea dreapta jos, am un gust ciudat in gura amar...sa zic asa si simt unoeri ca imi vine pe gat ceva lichid. Este de la stomac sau de la fiere?
Stiu ca am probleme cu fierea, fiind diagnosticata cu colecistita, dar am luat pastile, bileclar, anghinare, favibil, fiobilin, dar tot simt gustul asta in gura, de obicei dupa ce mananc.
Eu in fiecare dimineata iau Controloc de 40 mg, dat fiind faptul ca am avut esofagita si gastrita acum 2 ani.
Nu stiu ce sa pastile sa mai iau, regim tin cat de cat, nu beau suc cu acid, nu mananc multe dulciuri, nu mananc multe grasimi.
Analizele toate au iesit bune, bilirubina, tgo, tgp etc.
Va rog sa imi spuneti ce as mai putea lua si cine a mai avut astfel de simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Si in aceste 2 saptămîni nu ai facut ecografie abdominală? Trebuie sa faci ecografie sa vada medicul despre ce este vorba, poate esti însărcinată si de aici ai stari de greață, ce varsta ai? Ti ai inceput viata sexuală? Ai facut recent sex?

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stari de greata am mai des, de cand am inceput sa am probleme cu fierea.
Insarcinata exclud, fac teste de sarcina in fiecare luna, cu toate ca stiu ca nu am cum sa raman.
Chiar am facut unu saptamana trecuta si a iesit negativ.
Ecografie abdominala nu am facut, decat in aprilie, tocmai atunci cand mi-a descoperit problema la fiere.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Asta este cauza fierea, evită grasimea, prăjeala tocătura, si după fiecare masa ia digenzim sau triferment ori colebil, in special cand maninci lucruri "grele" sarmale, cîrnați, piftie etc, multa sănatate i ti doresc.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sincer nu prea am incercat cu colebil, triferment sau digenzym. Am sa incerc sa previn crizele. Sa stii ca tin regim cat de cat. Nu mananc porc, grasimi multe, sucuri acidulate, nu fumez, nu beau alcool, nu beau cafele. Am ajuns la 50 de kg de la 64. Si totusi sunt ingrijorata, tin regim dar nici chiar asa incat sa slabesc in halul asta. Mai fac uneori exceptii si mai mananc de Mc, Kfc.dar repet mananc putin, nu mult ca inainte. Am avut si cateva atacuri de panica in vara, vreo 3. Deoarece m-am speriat cand mi-a fost rau si am prins oarecum o frica sa nu fiu bolnava. Sa zic asa sunt putin ipohondra.
M-am tratat cu emocalm, xanax, dexocalm. Dar recunosc ca si acum mai am stari din alea de neliniste.
Si daca ai vazut postarea mea anterioara, la analize mie mi s-a parut ca e cam. mica glicemia. 62.
P.S. mentionez un lucru important, in luna aprilie m-am lasat de anticonceptionale, pe care le luasem de 3 ani.
Ar fi si asta o cauza a slabirii mele?
Multumesc pentru raspuns!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am vazut ca i ei controloc, ti la recomandat medicul? Ai putea face o pauză de 1 saptamana sa numai i ei controloc, acela poate da stari de greata oboseală, unii nu il tolerează deloc acest medicamet controloc, unele persoane de la controloc fac diaree scaune moi, iar după incetarea administrării acestui medicament toate revin la normal, ce varsta ai? Multumesc, sarut mîna. Sănătate multă i ti doresc.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 20 de ani! Controloc am luat acum 2 ani, cand am avut gastrita si m-a tratat.
Acum mai iau ca mai aveam probleme cu acidul, aveam arsuri puternice.

| sabin89 a răspuns:

Te sfătuiesc să nu-i spui individului de mai sus ce vârstă ai şi nici alte detalii despre tine. Atât. Nu spun mai mult. Înţelegi tu.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru sabin89):

Varsta cred ar fi importanta pentru acei care vor sa ma ajute cu un sfat! In rest alte detalii personale nu dau la nimeni!
Tot ce am zis, am postat de fiecare data, neprimind raspunsuri concrete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu mai lua antacide. Nu mori daca iti arde putin sau daca simti acid dar cu alea faci mai rau. Tu ai nevoie de acidu ala sa omori bacterii si sa procesezi mancarea. Acum ca ai bagat stomacu in eroare nu se mai evacueaza in timp normal si tine mancarea mai mult, probabil. Gustul amar e bila sau pancreatina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce ai descris tu am si eu cam de 2 ori pe an. exact ce ai scris cap coada nu exclud nimic. eu am luat bileclar dela apai nu stiu cat ii de bun da controloc 1 luna o zis cica sa iau. sa mi zici daca vezi msg cat te o tinut starile? Ce perioada? Multumesc

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Buna, dupa schimbat medici, am nimerit la unul bun. In prezent ma simt bine. Iti zic reteta pe care am luat-o: Nolpaza de 20 mg una pe zi dimineata( pentru stomac) 5 zile, debridat de 200 mg de doua ori pe zi, gluten enzymes de doua ori pe zi( e scumpicel dar e foarte bun). Trebuie sa tii si un pic de regim daca ai probleme cu fierea. Fara prea multe prajeli, grasimi.
In prezent ma simt ca inainte, dupa 1 an de chin, cu tinut regim, pastile, credeam ca nu o sa imi mai revin. Zi frumoasa.

| Irinelp a răspuns:

Poate ești însărcinată. Crăciun fericit.

| Fecioara28 a răspuns:

E posibil sa ai o problema cu sistemul digestiv ori apendicita( daca nu ai avut ). Cel mai bine mergi la un control

| OlgaPlesecu a răspuns:

Exact aceleași simptome le-a avut nepoata mea am fost la mai multe spitale și la Dr privați timp de 2 săptămâni am umblat peste tot. NNoi bănuiam apendicita...dar nimic. A făcut TC abdomen parte inferioară și superioară nu i- găsit nimic dar din întâmplare au prins și un coltdin plămânul satang. Dupa părerea lor era Covid.A făcut testul era negativ.Am mers la medicul de familie ca aspida ca după parerealui a fost Covid, dar după doua săptămâni nu mai era pozitivă.A mai avut vreo săptămâna dureri s-au atenuat dar i-a trecut.Asta a fos acum 2 luni.Deci ...PS Acum și doctorul de familie are Covid?