| emyy31 a întrebat:

mi-a iesit un herpes sub buza de jos.il dau cu aciclovir si as vrea sa stiu in cat timp va disparea complet.dau funditawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Herpesul este o ciuperca si nu va disparea complet niciodata.El poate aparea si disparea cand vrea el. Poate sa-ti apara azi si sa te tina o saptamana sau poate sa-ti apara peste 5 ani si sa te tina o zi.Incearca o crema de la farmacie speciala pentru asa ceva sau plasturi din aceia pentru herpes.

| emyy31 explică (pentru măcheamăăăî):

Eu m-am referit in cat timp dispare acele vezicule.in cat timp se vindeca complet de sub buza.ca stiu ca ramane in organism

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!

Depinde cum "reacţionează" organismul tău : în general, herpesul va dispărea în câteva zile ( aproximativ 5 zile ).

Vezi mai multe detalii despre modul de administrare în Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......0mg-g.aspx

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

In general dispare intr_o saptamana, dar sa continui sa iei aciclovir sau zovirax pana la 10_14 zile. Sanatate! Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In cateva zile va disparea.
Mare grija sa nu bei dupa altii.
Te pup!

| TofanCristi a răspuns:

Poţi să faci următoarele lucruri :
Compresele reci aplicate la acest nivel reduc inflamatia
Evitam alimentele acide (de exemplu citricele sau tomatele).
Ibuprofenul si paracetamolul amelioreaza durerea;
Aplicam crema antivirala de cateva ori pe zi la nivelul leziunii;
FUNDĂ?

| ByABya21 a răspuns:

Si eu am avut unul, a disparut intr-o saptamana si jumatate.am dat cu pasta de dinti ( hahaha) si am tinut gheta pe el, sper sa te ajute.