| Cavani1999 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa descriu ce mi se intampla.
Am inceput acum cateva luni un tratament cu cipralex, cat timp l-am luat ma simțeam foarte ciudat, eram 24 din 24 vesel, aveam zile cand mă culcam pe la 3-4 noaptea si zile cand ma culcam normal la 10 si mă trezeam la 7. Eu de cand eram mic am fost o persoana tacuta care abia putea să lege 2 cuvinte, in momentul ăla devenisem o persoana foarte sociabila, vorbeam incontinuu dar doar in familie, cand mergeam într-un loc in care trebuia să vorbesc cu persoane necunoscute nu scoteam un cuvânt. Ideea e că eram vesel mereu, cu chef de viata cum n-am fost niciodată în viata mea dar ma comportam si foarte ciudat, cand eram cu o persoana persoana si vorbea ceva serios, cum ca cineva era bolnav sau a murt eu râdeam degeaba si spuneam ceva in glumă. Si mă simțeam foarte obosit, abia puteam sta pe picioare cand mergeam cu tramvaiul. Dupa câteva luni fericirea asta exagerata și cheful asta de a vorbi si a merge a disparut încet încet, am inceput sa fiu mai constient de viata si de mine cum mă comport, in momentul ăla parca nu realizam cat de penibil eram. Acum sunt total opus fata de atunci, vorbesc foarte puțin, înțeleg foarte greu ce îmi spune cineva si mă concentrez foarte greu. Adică am devenit exact ceea ce eram inainte să iau cipralex. Din ce am observat, problema nu e că n-am mai luat cipralex pentru ca deșii luam tot o pastila tot așa eram cum am spus mai sus, mă schimbasem complet decât la început. Si acum sunt nelisnistit, tot timpul sunt in momentul in care mă uit la ceva pe internet de exemplu si văd că imi e mult mai greu să înțeleg decât inainte. Si când vorbesc îmi ies foarte greu cuvintele, mă exprim foarte greu și incoerent, când luam la început cipralex vorbeam foarte repede și coerent. Nu știu exact ce se întâmplă cu mine, dacă aveți vreo explicație medicala va rog sa o scrieți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a prescris acest tratament si de ce? Pentru ce? Ceva clar era in neregula la momentul respectiv dar se pare ca nu era cel mai potrivit medicament pentru tine. Dupa cum ai vazut desi l-ai luat dupa o perioada i-au disparut efectele care oricum nu erau prea normale. Deci nu il mai lua. E inutil. Nu iti fac bine pastilele. Incearca sa exersezi. Puneti ca obiectiv sa stai zilnic de vorba cu cineva la telefon sau fata in fata chiar si cu un vecin de orice varsta. Sa faci o mica conversatie in care sa te interesi de el/ea sau de ce se intampla in jur. Nu sta mult pe telefon. Citeste cate ceva in fiecare zi si cu voce tare. Cel mai bine ar fi sa iti cumperi o carte cu dialoguri. Mananca sanatos si fa activitati sportive in fiecare zi.
Psihologul de poate asculta si iti poate da sfaturi dar nu mai mult de atat. Multa sanatate si nu lua ce nu ti se poteiveste

| Shmooks a răspuns:

Ai anxietate, faptul ca incet incet ti-a disparut starea aia inseamna ca organismul tau a inceput sa se obisnuiasca cu medicamentul. La fel a fost si in cazul meu cu anxietatea, trebuie sa mergi la un psiholog, medicamentele ajuta pe terment scurt.