| Cumintzel a întrebat:

paianjenii din casa musca sau inteapa? si sunt periculosi? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| JaneEyer a răspuns:

Presupun că înţeapă, doar că nu sunt periculoşi. Pot fi omorâţi rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,inteapa.
http://www.sfatulmedicului.ro/......njeni_5820
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Pot sa fie periculosi, cel mai bine ar fi sa scapi de ei. Ia-i de pe pereti cu o matura curata sau cu aspiratorul. Exista si spray-uri speciale. Vezi ca sunt oameni alergici la intepaturile de insecte, poti sa faci soc anafilactic. Grija!

| CranK71 a răspuns:

Stai linistit. daca te-a muscat in casa nu are nimic. (doar nu ai casa in padure) laughing

| MoruAndrei a răspuns:

În general nu sunt periculoşi şi nu te atacă dacă nu-i deranjezi. Depinde în ce mediu trăieşti.

| 33stefy21 a răspuns:

Nu musca cu siguranta numai o intepatura mica.
nu sunt periculosi, iei o carpa si il omori

| BattleFieldByWindows a răspuns:

Acum depinde de paianjeni, daca sunt de aia cu picioare lungi nu iti fac nimic, daca sunt de aia cu un fel de cruce pe spate, aia sunt periculosi. De obiceii aia mari nu iti fac nimic, aia mici sunt mai periculosi, numai daca sunt pui atunci sigur nu iti fac nic.

| Danzell a răspuns (pentru BattleFieldByWindows):

Vezi ca aia cu picioare lungi sunt veninosi. Cosasi se numesc

| Smo3keWeeD a răspuns (pentru Danzell):

...Esti penibil.Aia cu picioare lungi nu sunt veniniosi.Cati din aia m-au muscat pe mine si nu am avut nici un simptom...

| Danzell a răspuns (pentru Smo3keWeeD):

Vezi ca ai gresit categoria.
PENÍBIL, -Ă, penibili, -e, adj. Care provoacă o impresie neplăcută, supărătoare; greu de suportat, apăsător, jenant. – Din fr. pénible.

Poate prost. happy

| Smo3keWeeD a răspuns (pentru Danzell):

Ma rog.

| Smo3keWeeD a răspuns:

Salut! In unele cazuri nu se intampla nimica.Dar daca esti sensibil/a poti face soc anafilactic si poti muri.Cei cu picioare lungi nu prea musca si nu sunt periculosi.Cei cu o cruciulita mica pe spate sunt putin cam periculosi.in termeni popolari paianjenii astea se numesc,, paianjeni cu cruce''.Dar depinde si in ce mediu traiesti. Spre exemplu nu sunt asa sensibil la muscaturi de paianjeni dar intr-o dimineata m-am trezit cu un punct mare rosu pe langa nas.A doua zi dimineata am cautat si eara unul micut cu fund bombat.Nu am vazut vlar daca avea cruce, dar daca te stii sensibil/a mai bine ai face sa ii omori. Sper ca te-am ajutat.Pa!

| sweetistaaaa a răspuns:

Nu sunt foarte periculosi

| MarekHamsik a răspuns:

Cei de casa nu sunt periculosi!

| 2003DaRy2003 a răspuns:

Paianjenii de casa nu sunt periculosi eu stau la bloc si ma joc cu ei pe mana ca nu fac nimic si de multe ori prind insecte mai mici si i le dau la ei. happy Daca sunt mai muci si mai "grosi" atunci aia musca tare dar daca sunt mai "subtiri si cu picioarele mari" nu musca de loc doar ca mai este un gen de paiangen tot asa cu picioare lungi care musca rau dar nu iti face griji ca nu sta in casa doar la tara ii vedeam.