| anonim_4396 a întrebat:

pe la vreo 10-11 ani au inceput sa-mi apara ceva alunite pe penis, acum la 17 ani sunt plin de alunite pe penis, nu ma doare, ustura sau deranjeaza cu ceva insa e destul de urat si nu prea vreau sa merg la un consult sau ceva deoarece mi-este rusine, de aceasta problema stie doar iubita mea iar ea imi sugereaza sa merg la medic dar eu nu vreau sa merg la medic nici mort si nu ma luati cu chestii de genul ca lasa rusinea acasa sau idk, mi-ati putea sugera o crema sau ceva care m-ar ajuta sa scap de aceste alunite de pe penis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista creme si tratamente pentr alunite, de ele se poate scapa doar chirurgical (cu bisturiul, sub anestezie bineinteles).
Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca, s-ar putea sa nu fie alunite, ci niste eruptii necunoscute si recomand cu toata seriozitatea sa mergi la un medic dermatolog cat se poate de iute, pentru a stopa aparitia altora, daca deja au aparut atat de multe.
Nu-i chestie de gluma!
NU exista rusine, cand ai o asemenea problema.
Sa nu mai spun ca, nu va face nici o fata sex cu tine, cand va vedea un penis plin de alunite sau pte maro.

| P3d1a a răspuns:

E ceva normal. Toata lumea are (daca citesti asta verifica sa vezi ca si tu ai).

Nu exista creme pentru alunite, pot fi inlaturate doar printr-o operatie chirurgicala sau cu laser, insa nu o sa te opereze nimeni daca nu reprezinta un pericol la sanatate, si in foarte mare parte, nu reprezinta nici un pericol.

Daca ai mai mult de 30-40 de alunite atunci as zice sa te duci la un doctor sa fii sigur ca nu sunt periculoase.