| Tomboygirl a întrebat:

Pot corecta o malocluzie dentară de clasa ||| (mușcătură inversă) doar cu aparat dentar? Sau este necesară și o operație de chirurgie ortognată? Am văzut că unii și-au corectat ocluzia aceasta doar cu aparat dentar și la alții a trebuit și operație.
Menționez că la mine nu este atât de sever, dinții de jos vin peste cei de sus doar 2 mm maxim. Medicul care urmează să-mi pună aparatul, nu mi-a spus de așa ceva, însă un alt medic care mi-a extras un dinte mi-a spus că nu se știe sigur dacă aparatul îmi poate aduce dinții de sus peste cei de jos, posibil doar să mii îndrepte...
Mi-ar face plăcere dintre cei care ați avut ocluzie inversă să-mi povestiți și mie experiența voastră; dacă ați corectat ocluzia, cum ați corectat-o...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| McLISTO a răspuns:

Eu sincer nu am avut oculuzie dar un prieten a avut si si-a corectat-o cu aparat dentar. daca spui ca unii au facut si operatie probabil depinde de persoana

Daca ai doar cu 2 mm maxim iti poti pune aparat dentar. Dupa mine iti vei revenii