| ioanamaria777 a întrebat:

Ma gândesc sa-mi pun aparat dentar și cu situația actuala nu am ajuns la ortodont.
Am dinții de sus destul de strâmbi.Am fost mai demult la un control și mi s-a spus ca nu am nici mușcătura perfecta.
Intrebarea mea este dacă îmi poate pune aparat dentar doar in partea de sus? Și dacă aparatul dentar ceramic este mai bun decât cel metalic? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, da se poate sa iti puna aparat dentar doar sus. Eu am avut metalic, iar o prietena ceramic si iti pot spune ca in afara de culoare nu este nicio diferenta. Mergeam la acelasi ortodent si durata de purtare a fost aproximativ aceeasi (diferenta fiind facuta de danturile noastre diferite). Eu am dorit sa nu fie atat de vizibil aparatul (are aceeasi culoare ca a dintilor, iar sarma nu se observa), iar prietena mea a vrut sa schimbe elasticele in fiecare luna pentru ca erau colorate.