| anonim_4396 a întrebat:

recent am facut operatie la picioru stang(genunchi) am aflat ca am o galma(un os) crescut si daca il mai lasam s-ar putea sa raman deformat la picior, deci acum 2 ani am luat niste calciu(cavit) una seara timp de o luna, infirmieru a spus sa nu calc pe picior deloc, dar a venit doctoru sa imi faca externarea si a spus ca pot calca, dar mi frica sa nu fac ceva grav si poate sa imi rup ata, daca cineva a facut acelasi tip de operatie si ce ati facut ca sa fie mai bine, sa calc sa nu calc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Infirmier, doctor. tu pe cine crezi? operatie la genunchi am avut si eu, chiar anul trecut. doctorul mi-a interzis sa merg pe picior 2 zile, inca 2 zile maxim 50 metri pe zi (pana la toaleta sa nu mai folosesc urinar), urmatoarele 2 saptamani dupa externare fara sa urc/cobor scari normal (trebuia sa urc cu piciorul sanatos primul, urmat pe aceeasi treapta de cel operat, coborat invers. ala bolnav primul urmat de cel sanatos). + 1 luna fara sa conduc. la controlul de dupa 1 luna + 20 de zile mi-a scos toate interdictiile in afara de alergat pentru 6 luni. acum la 6 luni si 6 zile (huehuehue) ma simt super cu piciorul.

| vangaelis a răspuns:

Cati ani ai?
Cand spui recent la operatie te referi la acum 2 ani cand ai luat calciu?
Nu cumva ai facut confuzia sa zici infirmier la un asistent medical?
Pe fisa medicala ce scrie? Galma sau chist osos sau sinuvial.

| vangaelis a răspuns:

Sunt curios