| jolidon12 a întrebat:

Recent am facut sex neprotejat, fara ejaculare in vagin, am luat Postinor-2 corect, la maxim 2 ore dupa contact iar apoi dupa fix 12 ore pe data de 9 decembrie iar pe 25 dec mi-a venit menstruatia cred. ea normal trebuia sa apara pe 1 ianuarie, numai ca e foarte redusa cantitativ, abia curge, iar eu aveam un flux sanguin abundent, cel putin in primele zile. Poate fi sangerarea aceea de la Postinor? Totusi au trecut 2 saptamani si de la administrarea acesteia si din cate am citit ea trebuia sa apara in maxim 7 zile dupa administrare. Sa o iau drept menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de menstruaţia normală, care poate veni mai repede!

NU cred că e vorba de acea sângerare ca efect advers la pilulă deoarece respectiva sângerare apare în primele 5-10 zile de la administrare.
Iar tu ai luat tableta în 9 decembrie + 10 zile = 19 decembrie.

Iar aspectul menstrei ( redusă cantitativ, sau chiar de culoare diferită ) se datorează pilulei!

Deci, NU cred că ai de ce să te îngrijorezi.

Sărbători fericite!

| jolidon12 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult pentru raspuns. Sarbatori fericite!

| bursuc001 a răspuns (pentru jolidon12):

Cu plăcere!

Mulţumesc şi euwinking