| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Din 26 Decembrie pana pe 1 ianuarie am fost in perioada fertila.
Pe 30 am avut ovulatia.
Pe 29 am avut contact neprotejat cu ejaculare externa foarte atent totul.
Pe 30, la ovulatie am vazut o pata de sange nu abundenta. Este normal? Pana acum la ovulatie nu mi s-a mai intamplat.
Menstruatia trebuia sa-mi vina recent pe 15 ianuarie dar nici acum pe 20 nu a venit. (mentionez ca am schimbat alimentatia, facut sport si n-am tinut cont de vremea de afara, stand dezbracata sau fara sosete pe gresie si ma dor sanii de 2 zile si rinichii) poate fi doar o raceala si de asta sa intarzie? Eu sarcina as exclude-o pentru ca a fost totul cu grija facut si luna trecuta am observat ca am avut contact sexual inaintea zilei de ovulatie dar nu am vazut vreo pata sau ceva, avand si menstruatie.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Faptul ca in luna anterioara ai avut contact in perioada fertila dar nu ai ramasa insarcinata, nu inseamna ca asta se va aplica si in lunile urmatoare.In perioada fertila din fiecare luna exista sansele de 20-30% de a ramane insarcinata, chiar daca ejacularea propriu-zisa s-a produs in exteriorul vaginului.Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi la fel de calitativi care pot ajunge sa fecundeze ovulul.Pata de sange in ziua ovulatiei este experimentata de multe femei, de cele mai multe ori in mod ocazional deci asta nu ar trebui sa te ingrijoreze. Daca ai un ciclu menstrual regulat, fa testul de sarcina la 2-3 zile dupa intarzierea lui(in cazul tau spui ca e vorba deja de 5 zile intarziere deci il poti face fara griji). Daca ciclul tau menstrual este neregulat, nu putem vorbi de o intarziere, dar este recomandat sa faci testul dupa 21 de zile de la contactul sexual cu pricina.Numai un test de sarcina iti poate da un raspuns 100% corect.Mult succes!

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Floridori):

Nu stiu daca pot spune ca este o menstruatie regulata. adica de 3 luni cred ca da, aproximativ
In octombrie a venit din 10 pana pe 14
In noiembrie din 12 pe 16
Decembrie din 14 pe 18

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Iar prietenul meu, a ejaculat cam la 2/3 minute
Nu imediat cand a fost pe final la " iesire"?
As da vina totusi pe o raceala, avand dureri de rinichi si sani. dar m-a speriat acea pata a doua zi dupa contact, si in ziua ovulatiei?

| Floridori a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Ai un ciclu regulat de 32 de zile si da, ziua ovulatiei a fost 30 decembrie.Eu te-as sfatui sa faci si un test de sarcina. Daca iese negativ, ai eliminat posibilitatea, daca iese pozitiv, macar l-ai facut devreme in sarcina si ai mai mult timp pentru a lua o decizie. Oricum este destul de ieftin testul in farmacie(cel mai economic pe care il stiu eu costa 7, 50RON). Mult succes iti doresc!

6 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Poate fi o raceala. Mergi la un ginecolog sa iti prescrie tratament.
Nu repeta greselile de mai sus, ca sa nu te imbolnavesti din nou pe viitor sau sa ramai gravida.

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Teo29):

Multumesc frumos!

| tatirazvi9 a răspuns:

Mori