| anonim_4396 a întrebat:

recent de fapt mai exact de când a început școala încep sa manac foarte mult, în cantități mari și din ora în ora îmi este foame.
Problema îi ca eu beau lichide, și chiar multe. Am 12 ani și mno. La scoala am mult de învățat (știu, sunt mica și nu știu ce dar totusi am ceva materie) și știu ca atunci când înveți arzi calorii și iti trebuie mai multa mâncare dar eu mananc foarte, foarte mult.
Încerc deci încerc sa mă abțin dar sfârșesc prin a lua și mai mult, și mai mult.
Nu mă ingras sau ceva de genul, numai juma de kil, apoi îl dau jos și tot așa..Mi-e teama ca o sa ma ingras.
Ce sa fac sa plece pofta asta de mancare, și totuși ce cauză ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dacă mănânci și nu te îngrași e ok. Înseamnă că astea sunt necesitățile calorice ale organismului tău. Probabil arderile sunt mai rapide și ai nevoie de mai multă hrană.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum s-a mai si zis, cat timp nu te ingrasi si mananci sanatos este bine. Din propria experienta, cred ca mananci in exces pentru ca ti-ai schimbat orarul de cand cu scoala. Adica te trezesti devreme, la scoala, daca stai pana la 12, nu poti manca pranzul, dimineata unii copii nu pot manca (eu invat dupa-amiaza si mananc pana sa plec la scoala insa dimineata nu putea deloc). Incearca sa mananci sanatos. Bafta!

| Morsa123 a răspuns:

La varsta aceasta ai pofta mai mare de mancare fiindca organismul tau cere vitamine si altele. Mananca cand iti cere corpul dar lucruri sanatoare.

| 4325 a răspuns:

Poate ca esti in perioada de crestere. Nu e nimic rau, decat abtine-te sa mananci mancare nesanatoasa