| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, revin cu o intrebare despre alunite, mai exact despre formarea cancerului de piele, am vreo 10 alunite in zona gatului unele iesite in afara, unele sunt in interior si am auzit ca sunt destul de periculoase si mai am una ciudata rau pe langa umar care creste. Are o culoare maro sa zic si dupa ce a crescut incepe sa se rupa si sa cada doar daca o ating putin, ma gandesc sa nu fie ceva periculos, la doctor nu stiu daca sa ma duc pentru ca mi s-a spus ca nu are rost sa merg la doctor pentru ''chichite'' de genul, exista riscul sa fac cancer de piele sau alte prostii de genu? As vrea sa stiu mai multe despre ''problema'' asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai relax. Riscul exista oricum. Cu alunite sau fara. Ai grija de ele cit de cit, nu te expune prea mult la soare, si totul va fi bine. Taica-meu (66 de ani) si eu (40) avem alunite cate n-ai vazut in viata ta. Nici unul cancer. Inca. happy

| NLS a răspuns:

Cauta cel mai bun dermatolog pe care il gasesti in zona ta.
Si pentru mai multa siguranta, e indicat sa mergi la 2 diferiti.

Pot fi super periculoase, sau dimpotrivă, insa asta doar un dermatolog poate decide, pe baza experientei, cazurilor intalnite in trecut, cunostintelor, si numai dupa ce inspecteaza forma tesutului atipic (in speță nevii pigmentari papilomatoşi, asa se numesc cei care ies in afara) cu dermatoscopul.

| Eireann a răspuns:

Prefer sa vina 10 pacienti fara nici o problema decat 1 care sa aiba ceva sa nu vina.
O alunita care isi schimba forma, marimea, culoarea sau conturul trebuie vazuta de un medic dermatolog. Se poate sa nu fie nimic dar cancerul de piele ( unele forme) este printe cele mai agresive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermatolog

| Anuket a răspuns:

Eu știam că dacă e cancer, se rupe alunița care de fapt se dovedește a fi un melanom și se vindecă greu. Dacă are o formă rotundă, culoare uniformă și se vindecă în mod normal, atunci e doar o aluniță. Răspunsul îl poate da doar dermatologul și e bine dacă mergi când se rupe, măcar nu stai îngrijorat.