| AnonimDedicat a întrebat:

am cateva intrebari despre alunite, cat de periculoase sunt, cum se pot indeparta fara riscuri si cat costa, de la ce varsta se pot indeparta acestea, pentru ca am pe gat alunite in afara pielii si arata urat, am auzit ca pot aparea canceruri de piele de la acestea si nu sunt sigur daca e alunita dar am una mai jos de umar care se rupe si iar creste dar dureaza foarte mult pana creste inapoi, iar cand o ating usor se incepe sa se stearga daca intelegeti la ce ma refer, si vreau sa stiu cat costa o consultatie la dermatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Alunitele si negii nu se indeparteaza acasa, deoarece se pot transforma in cancer.
Mergi la un cabinet dermatologic si iti va spune medicul ce este de facut pentru acea alunita. Unele chiar nu au voie sa fie deranjate sau taiate, altele pot fii usor eliminate, dar pentru acest sfat, ai nevoie de consultatie profesionala.
Preturile difera de la un cabinet la altul, iar daca esti intr-un oras mic, incearca sa suni la cativa medici localnici si sa aflii ce preturi au.