| SpeedPrimer a întrebat:

Salut TPU,
S-a mai operat cineva de hernie de disc lombara pana acum ca se va opera si mama mea peste 3 saptamani si ii este tare frica.
Cum va fi dupa? Va fi ca inainte sa faca hernia?
Cum va fi recuperarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nici daca te operezi la un deget nu o sa mai fie ca inainte. O operatie include multe, iar corpul nu isi mai ravine integral dupa una. Va trebui sa nu mai faca efort fizic mare, sa nu ridice nici-un fel de greutate... Pe scurt sa aiba mult mai mare grija de ea.
Recuperarea va fi cu repaus fizic, cateva zile de internare in spital si mai apoi cateva luni bune de "nu ridica absolut nicio greutate". Mai multe detalii o sa ii dea oricum medicul.
Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa-i fie frica? Nu doare, totul se face sub anestezie si dupa operatie va fi pusa pe injectii puternice impotriva durerii, totul este tinut sub observatie, chiar nu vad nici un motiv de frica, dimpotriva, as vedea un motiv de bucurie ca scapa de hernia aia si se va face bine!

| ALGator a răspuns:

In general (nu hernie) dupa foarte multe intervenții se receptează total. La cele mai multe se cere recuperare ca sa se refaca.
In Suedia se face cu anestezie într-o oră. In aceeasi zi sau a doua zi se merge acasă.
Se face recuperare. După cateva săptămâni max trei luni e recperat.
Nu întotdeauna se scapă de durerile inițiale dar nici va trebui să umble ca pe ace din cauza operației.
Posibil că există mai multe feluri de intervenție la disc iar eu m-am referit la una din ele.

| ALGator a răspuns:

Recuperarea se face cu mișcare fizică, nu cu repauz. Altfel nu s-ar chema așa.
Medicul ar trebui să indice programul de recuperare.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu are cum sa fie "ca inainte". Gindeste-te ca acolo va fi o taietura, o operatie. Va trebui sa fie mai atenta dupa aceea. Dar, nu va mai avea durerile de acum.
Nu, nu am avut o astfel de operatie, nu stiu cum este recuperarea.

| mateiminecraft333 a răspuns:

Sa stii ca, sa nu ii fie frica deoarece, dupa ce se opereaza o va durea putin 15 min, dar dupa nu o va mai durea si o sa vada diferenta, stiu deoarece mam operat si eu si a fost asa cum team spus, zii sa nu-i mai fie frica