| Ivanov27 a întrebat:

as dori sa aflu despre experientele celor care au,, trecut" printr-o hernie de disc lombara.
1. V-ati operat?
2. Cat timp a durat procesul de vindecare?
3. Ati revenit la activitatiile anterioare?
4, V-a fost interzisa ridicarea de greutati mari?
5. Hernia a aparut din nou?
6, Hernia a disparut fara operatie?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Buna, prima data incearca toate metodele clasice.

Tratament injectabil cu anti-inflamatorii mai puternice, iti recomand masaj cu crema Osteocicatrat ( are doar tinctura din radacina de tataneasa + rostopasca ) sa faci masaj usor de 2 ori pe zi doar cat sa intre in piele.

Pielea trebuie mereu sa fie uscata si curata inainte de aplicarea cremei. O gasesti la farmacie veterinara, dar nu te ingrijora. Are doar compozitia mai mare, dar e atat de utila pentru diverse afectiuni.

In plafar gasesti prostii, care au 1 % tataneasa si vrea omul sa il ajute...eu am folosit osteocicatrat GEL ( sa nu iei crema ca e slaba) pentru leziune de ligament severa si pentru alte multe boli, pe termen lung, si iti zic ca mi-am revenit complet!

Incearca si fizioterapie cu proceduri specifice + kinetoterapie ( cauta clinici si oameni profesionisti ) iar foarte important! :

Evita activitatile care ti-au creat aceasta problema, fa pauze de la statul pe scaun si fa miscare putina la fiecare 30 min state pe scaun, inot de 2 ori pe saptamana, indreapta-ti pozitia spatelui, ridica greutati corect si mai putina ridicatura + ia-ti saltea medicinala de la Domus Flex si dormi fara perna.

Daca respecti acestea te vei simti foarte bine si sper sa eviti operatia pe cat posibil!

Sa-mi scrii in privat sa mi zici cum te ve mai simti happy

| Ivanov27 explică (pentru Teo29):

Imi pare rau, trebuia sa precizez ca eu deja m-am operat laughing. iti multumes frumos pentru raspuns.
La mine nu a functionat nimic in afara de bisturiu.

2 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Stiu pe cineva care a avut
1.da
2.o luna parca, dar nu a putut face mai nimic;
3. nu toate, i sa interzis unele activitati
4. da, o perioada destul de mare
5. nu, si-a revenit total
6.nu, si nu cred ca poate disparea fara operatie