| anonim_4396 a întrebat:

Sa va pun la curent cu situatia mea. Toate menstrele de vara aceasta au inceput sa se deregleze, ba intirziau, ba veneau mai devreme, insa ca durata si cantitate erau normale. Tot aici m-ati sfatuit si am facut un control ginecologic. Mi s-a zis ca am o usoara infectie insa este aproape regenerata complet si sa nu-mi fac probleme, mai apoi medicul mi-a prescris regulon din prima zi de ciclu viitor. Consultatia a fost pe 17 august iar pe 6 septembrie seara mi-a venit menstra. am zis sa las si sa nu iau seara contraceptivele si am decis sa le iau a doua zi dimineata, ca sa fie astfel ca prima zi de menstruatie. Seara imi venea de obicei menstruatia si era in cantitate f mare insa cind m-am sculat dimineata erau doar citeva picaturi, si acest lucru fara a lua inca pastilele. Am decis totusi sa le iau, deja le-am luat a treia zi, toate la 8 dimineata, insa ciclul meu este ca si atunci in prima seara, doar citeva picaturi maronii, deja a patra zi. Stiu ca sint simptomele unei menstre peste sarcina, insa refuz sa cred ca am ramas insarcinata, toate contactele mele au fost cu prezervativ si controlat la sfirsitul fiecarei partide. O sa merg miercuri din nou la consultatie, insa pina atunci, va rog cine s-a mai confruntat cu asa ceva, ziceti-mi macar un sfat, poate fi altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este vorba de sarcină şi de "ciclu peste sarcină" - "problema" este de la tabletele anticoncepţionale, care NU sunt COMPATIBILE cu organismul tău!

Sincer să fiu, mă ÎNGROZEŞTE tot ce se întâmplă la voi în Republica Moldova - şi aici mă refer la problemele din domeniul medical - e de 100.000 de ori mai RĂU ca la noi în România!

ÎNAINTE de aţi prescrie anticoncepţionalele, ar fi TREBUIT să-ţi facă o evaluare COMPLETĂ a stării de sănătate : analize "complete"de sânge şi urină, analiza secreţiei vaginale, ecografie vaginală şi/sau ecografie ovariană + "istoricul" afecţiunilor/antecedentelor din familie!

Între acestea se "verifică" şi existenţa unei sarcini - şi apoi, când toate acestea sunt gata, în baza lor se prescrie un ANUMIT tip de tablete anticoncepţionale - lucruri care, în cazul tău, NU s-au întâmplat!

Astfel, acele tablete Regulon NU sunt "compatibile" cu organismul tău - şi, de aceea, ţi-au dereglat menstruaţia ( şi acum ai DOAR picuri, atâtea zile )!

Apoi, acele tablete Regulon sunt "varianta moldovenească" a tabletelor Rigevidon – care sunt complet „DEPĂŞITE", ele sunt foarte „vechi" ( de pe vremea lui Ceauşescu, din anii 80; la noi în România, după Revoluţie le vindeau şi ţiganii prin piaţă )!

Eu îţi RECOMAND să iei tablete Yaz ( sau Yasmin, dacă nu găseşti Yaz ), chiar dacă sunt „puțin" mai scumpe decât altele ( costă aproape 50 lei româneşti/cutia ) - după părerea mea ( și a multor persoane cu care am discutat despre ele ) aceste anticoncepționale sunt cele mai BUNE ( la ora actuală )!
Acestea sunt MULT mai bune decât altele ( chiar dacă sunt anticoncepționale și cu vreo 12 lei româneşti/cutia ) în sensul că persoanele cu care am discutat au precizat că NU au avut nici un efect advers ( și nici nu s-au îngrășat după ele )!
Tabletele de Yaz sunt anticoncepţionale de ULTIMĂ „generaţie" şi sunt foarte PERFORMANTE/eficiente!

Pentru alte detalii despre acestea, VEZI linkurile :
http://www.gedeonrichter.md/......acient.pdf

http://www.anm.ro/.......02.08.pdf

http://www.anm.ro/.......07.08.pdf

Apoi, ar fi fost bine dacă le luai chiar în 6 seara ( când ţi-a început menstra ), e preferabil să le iei seara după ora 20 – acum, dacă le-ai „început" dimineaţa, va TREBUI să continui să le iei tot dimineaţa, la aceeaşi oră!
De asemenea, dacă NU le-ai început din prima zi de ciclu ( ci doar din a 2-a zi ), TREBUIE să foloseşti prezervativul în primele 7 zile ( dacă faci sex ) – apoi, din a 8-a zi eşti PROTEJATĂ non-stop şi poţi face dragoste cu ejaculare intravaginală ( POATE ejacula liniştit în vaginul tău, că NU rişti o eventuală sarcină ) chiar şi în cele 7 zile de pauză!

De asemenea, ACUM să CONTINUI tratamentul cu aceste tablete, să NU le întrerupi cel puţin 2-3 luni; e POSIBIL ca luna următoare sau cealaltă, să se REGLEZE menstruaţia ( şi să fie „normală" )!
Când vei termina prima cutie ( cele 21 de tablete ) se face o PAUZĂ de 7 zile, în care ar TREBUI să-ţi vină menstruaţia ( cam în a 2-a sau a 3-a zi de pauză ).
Apoi, în ziua a 8-a se ÎNCEPE următoarea cutie de anticoncepţionale, chiar dacă menstra NU s-a terminat!
Aşa cum ziceam şi mai sus, ar TREBUI ca în 2-3 luni să se REGLEZE ciclul tău!

Dacă după 3 luni NU se realizează „reglarea" ciclului menstrual şi vei avea la fiecare ciclu acei „picuri", în loc de menstră „normală" – atunci TREBUIE să SCHIMBI anticoncepţionalele!

Dacă mai ai nelămuriri, să revi cu mesaj privat.