| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Săptămâna viitoare încep sa fac Injecții cu moldamin pentru 3 luni, doare chiar atât de infernal sau e o durere suportabila? Am mai auzit ca doare asemanator cu un cârcel iar alții spun ca doare infernal de tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerea depinde de stiinta celui/celei care iti da injectia.
Am primit Moldamina asa incat am simtit doar o mica intepatura, aproape nesesizabila, dar am primit si injectii simple care s-au dat dureros.
Daca-ti lasi muschii relaxati, atunci durerea poate fi aproape nesesizabila.winking

| RAY a răspuns:

Reactii adverse
Chiar daca injectiile se fac corect, profund si strict intramuscular, pot aparea unele reactii proprii acestei forme de penicilina. Incidente: Durerea la locul injectarii este de obicei moderata si dispare in cateva ore. Febra nu este exceptionala, insotind obisnuit reactiile dureroase prelungite; ea dispare dupa cel mult 24 de ore. in caz de reaparitie a febrei la injectiile urmatoare se va reduce doza la 600000 UI, scurtandu-se intervalul de timp dintre injectii. Daca reactia febrila persista se impune sa se treaca la Penicilina V.
Mai pot aparea: eruptii de intensitate mica, urticarie, edem angioneurotic discret si trecator (rar). Accidente: Extrem de rare. Hemoragii si necroze loco-regionale, indeosebi la copii intre 3 si 7 ani mai ales in cursul profilaxiei reumatismului Bouillaud, generate uneori de injectarea intravasculara. oc anafilactic brutal, tulburari de ritm cardiac, semne de ischemie - leziune coronariana - la copiii si adolescentii cu cardiopatii reumatice grave si in cursul profilaxiei reumatismului Bouillaud. Edem angio-neurotic sever, un sindrom asemanator bolii serului.
Actiune terapeutica
Moldaminul este o penicilina cu actiune prelungita, pentru administrare parenterala. Spectrul sau de actiune este asemanator cu al penicilinei G potasice cristalizate. Datorita solubilitatii sale scazute, Moldamin se resoarbe lent, asigurand o penicilinemie prelungita, dar cu valori joase. De aceea, preparatul este eficient mai ales in infectiile cu germeni foarte sensibili si constant sensibili la penicilina; ca streptococul b-hemolitic si treponema pallidum. Cantitatea dintr-un flacon de Moldamin de 1200000 UI, asigura un nivel sanguin eficace, infunctie de indicatii si de bolnav.