| DanieluS1 a întrebat:

sau tpm(toti pentru mine) am o problema specifica adolescentilor. cosuri...nu imi spuneti de dermatolog am fost de 2 ori si degeaba si nici de zinerit, isotrexin clearskin, sapun cu sulf pudra de argila nici nu imi mai aduc aminte, am incercat cred ca un record la creme de cosuri, nu sunt grave sau multe dar incerc sa scap de ele, si m-am decis sa incerc altcumva daca nu pot scapa de cosurile existente mai bine incerc sa evit sa imi mai apara si de aceea : nu stiu ce produse de curatare sa i-au, am tenul gras, am gasit p google sa imi cumpar produse pe baza de nu stiu ce si vrajeli, dar nu scrie nimeni si un nume de produs, am citit ca trebuie sa imi iau ceva sa ma spal dim si seara si dupa sa ma dau cu o crema hidratanta, eu va intreb ce se potriveste pentru tenul gras ca sapunul nu e bun ca ma irit si din astea, asa ca va rog sa ma ajutati cel mai bun raspuns are funda.promit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E bine sa te demachezi seara si dimineata, si crema de galbenele astupa cicatricele facute de cos. Asa ca in fiecare dimineata intai ma spal pe fata bine si dupa aceea ma demachiez cu lotiune astrigenta pentru indepartarea impuritatilor de la elmiplant (pun cateva picaturi pe o discheta de bumbac) si dupa aceea ma dau cu o crema (eu acum am de la l`oreal pentru ten normal si mixt - dar acum depinde de tenul tau, cam e buna orice crema, dar acum cat e vara trebuie una usoara nu grasa), iar seara ma spal pe fata ma demachiez din nou si in loc de crema, ma dau cu crema de galbenele,e un pic grasa, dar merge. Nu functioneaza in primele zile, trebuie sa astept sa isi faca efectul,dar te asigur ca pe viitor nu o sa mai ai asa multe cosuri, ( unul mic o sa apara mereu, de, suntem adolescenti).Si incerca sa manaci si sanatos (fructe,legume,poti incerca si ceaiul verde,e foarte bun pentru detoxifiere)

6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Incearca solutie de oxacilina si ser fiziologic (o capsula de oxacilina dizolvata (doar praful din ea) in 10ml ser fiziologic. Te speli cu asta pe fata dimineata si seara, si ar trebui sa diminue sau macar sa scurteze "viata" cosurilor.
Daca nici asta nu merge, trebuie sa treci pe un tratament mai puternic, care cuprinde si antibiotice in cantitati industriale.
De asemenea incearca sa evititi expunerea la soare, vant, schimbarile bruste de temperatura, emotii puternice, efort, alimente condimentate, produsele cosmetice (creme, machiaj), fumatul si fumul de tigara.

| DiiDii_3743 a răspuns:

Pudra Saprosan [ Seara ] + Sapun cu Sulf [ Seara si dimineata ] + Megazinc de la Calvita [ Se gaseste numai pe net big grin - o jumatate de pastila seara ]. Si eu am avut aceeasi problema ca tine, dar cu astea mi-a mers big grin Adica nimic de la dermato nu mi-a mers... big grin

| miki13 a răspuns:

Http://www.ziare.com/articole/masca+ acnee.Eu am incercat masca din aspirina si din miere si o lingura de apa si mi-a mers ca si eu am tenul gras, dar in orice caz bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa introduci in igiena ta zilnica sapunurile naturale, fara chimicale sau ale prostii, specifice tipul de ten. Gasesti cateva pe www.efrumuseti.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Foloseste sapunurile naturale pe baza de uleiuri vegetale, plante medicinale, argile, sucuri naturale etc. Le gasesti pe www.efrumuseti.blogspot.com

| kiva a răspuns:

Am avut si eu probleme cu cosurile. eu folosesc o solutie cu alcool. se gaseste in farmacii. medicamentul este ERIFLUID. bafta!