| Auras95 a întrebat:

spuneti-mi si mie cum sa scap de cosuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

Fundulita?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| Justmed a răspuns:

Spala-te foarte des pe fata cu apa si un sapun anti - seebun si cumpara de la farmacie substanta Zineryt, este o substanta cutanata pe baza de eritromicina si acetat de zinc care te va ajuta aproape sigur DAR trebuie sa fi foarte atent deoarece este o substanta foarte tare care te poate irita dar mai multe detalii la farmacie sau messaj JustMed ...Mult succes si o zi buna!

| ursachy a răspuns:

Fa niste ceai de musetel pune intr-o farfurie sau un castron pune fata deasupra castronului sa inhalezi aburul si un prosop in cap, vreo cateva zile. ai sa vezi ca da rezultate.

| mihaitza89 a răspuns:

Spala-te foarte des pe fata si nu mai pune mana pe fata deloc si nu mai lasa nici pe altii. da iti este sila sa te speli ia-ti servetele umede si stergete mereu si o sa vezi k scapi de cosuri