Întrebare recomandată | RaskolnikovR a întrebat:

Stiu ca e o chestie ce poate sa difere in functie de foarte multi factori, dar, ati putea sa-mi spuneti un plan prin care sa pierzi 1kg pe saptamana? (sper ca e sanatos, daca nu este, va rog sa ma lamuriti mai jos) planul de slabire nu trebuie sa fie foarte amanuntit, ajunge sa-mi spuneti aproximativ cam cate calorii ar trebui sa consum combinat cu ce exercitii sa fac cand si cum, daca se poate sa-mi spuneti aproximativ cate calorii va arde fiecare dintre ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Daca ai 1.70 si greutate de 80 de kg este mult mai greu sa dai greutate jos decat la 100 kg, astea fiind spuse, sunt destule calculatoare de calorii, indice de masa corporala si procentul de grasime din corp.

Masa musculara trebuie tinuta cont de asemenea, un om cu 80 kg care are doar 10% grasime corporala va trebuii sa manance mai mult decat unul cu 80 kg dar cu 30% grasime, pentru ca muschii sunt mai mici si consuma mai multa energie chiar si in poziite sedentara.

Exercitiul fizic este mai mult un bonus, adevarata ardere se face din dieta, spre exemplu o ciocalta standard(100 grame) are 500 calorii, tu trebuie sa alergi 50 de minute pentru acea ciocolata, in general 10 minute alergat = 100 calorii arse, si alergatul este una dintre cele mai intense activitati de ardere, mai mult nu se poate.

Iti spun cum am facut eu, de la 86 la 66, alergam 10 minute in fiecare zi pana ma lasau picioarele, acolo faceam pauza o saptamana sa imi revin, timp de o luna, si mancam doar 1500 calorii, pala pe la 75 de kg reuseam sa dau jos vreo 4 kg/luna, dar de la 75 in colo doar 2/luna, iar acum la 65 pot sa fac acelasi exercitiu si regim si nu o sa dau mai mult de 1kg/luna.

Ducliurile sunt cea mai mare belea- ele te fac sa simti nevoia sa mananci, zaharul nu te satura, ii spune corpului sa bage mancare in plus, incearca sa stai departe de ele, daca nu te poti abtine nu le mai cumpara, mananca carne, si paine(da paine, paine are fibre si te satura destul de repede) dar nu exagera, nu baga mai mult de o paine pe zi( 1 paine are 300 grame= in jur de 750 calorii). Ai grije la ulei, uleiul e grasime pura, si grasimea are cele mai multe calorii/gram. 1 gram de lipid este 9 calorii, 1 gram de proteina si glucida este 4 calorii, proteinele se ard cel mai greu in corp(adica corpul munceste cel mai mult sa le descompuna), glucidele cel mai usor.

7 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Fii atent! Am învățat asta de la cineva din Apuseni (o "vrăjitoare" cum i se spune în sat) deci noaptea înainte de culcare te dai cu o crema grasă și după te înfășori in folie de copt
Faci asta in fiecare seara timp de 7 săptămâni

Nu îți pot dezvălui ce crema este pentru că este secret a spus dar poți să o cauți

| tzionut a răspuns:

Alearga, fa miscare nu exercitii. Cu cat mai mult cu atat ma bine.

| 123123NONAME123123 a răspuns:

Ca sa pierzi in jur de un kilogram trebuie sa arzi cam 7000-7700 de kilocalori dupa studii, vei arde ce detine calorii in corpul tau si poate fii valorificat, adica in cea mai mare parte grasime(9 kcal pe gram grasimea pura, grasimea stocata detine si apa si altele), glicogen deinut de muschi(4kcal pe gram glicogenul pur, fiecare gram de glicogen pur e stocat cu 4 grame de apa) si masa musculara(4 kcal pe gram proteinele pure, din nou un procentaj mare de apa, parca peste 70% sau 90%, nu mai stiu), deci din caloriile arse cea mai mare parte vor fii grasimi, totusi aici vorbim de kilograme reale de calori arse, in realitate ceaa mai mare pierdere din greutate e datorata de peirderea apei acumulate la inceput, daca impartim 7000 la 7 vine un deficit caloric de 1000kcal pe zi sa arzi 1kg de calori pure, dar tu vei tine un defiicit doar de 500 pentru ca se va elimina si apa(de fapt mai bine ar fi sa incepi cu vreun deficit mai mic in general de cca 250-400(depinde si cate calori poti consuma pe zi adica cat de masiv(inalt, musculos, gras) esti) si sa mai scazi cate 50 de kcal pana la finalul dietei pe saptamana si vei pierde putin mai mult de 1kg pe saptamana, dar nu grasime pura, si apa, ceea ce e ok, ca sa iti menti muschii executa un oarecare efort si mananca cel putin 1, 4-1, 8g de proteina per kilogram(cauta sursele de proteine pe google), daca esti mai slab tinzi spre 1, 8, mai gras tinzi pe 1, 4, nu scazi niciodata sub 1, 4, in sus te duci cat vrei, dar nu e indicat sa treci de 2, 1grame per kilogram corp ca esti la dieta totusi, trebuie sa ai un program ok de somn si sa nu te infometezi ca sa ai hormonii ok, ca sa afli cate calori ai nevoie foloseste un calculator online(e destul de exact) sa iti calculezi caloriile de mentinere si taie cat ti-am zis, daca ai un numar mic de calor de mentinere, nu taia foarte mult sa nu te infometezi si sa ai un aport decent de nutrienti, daca esti mai gras nu taia foarte mult ca o sa fie greu la finalul dietei, daca vezi ca nu scazi in greutate scade numarul de calori sau adauga un efort(cardio, sala, inot, orice vrei tu), sa ai grija de asemenea sa ai un aport bunicel de vitamine si minerale sa nu iti functioneze corpul cum trebuie.Cate calori, proteine etc mananci poti monitoriza cu aplicatii de genul MyFitnessPall, sau poti calcula singura folosind tabelele de pe produsele care le mananci, googeleul si urmatoarele informatii: grasimi-9kcal/g; proteine-4kcal/g; carbohidrati(glucide; fibre)-4kcal/gram; alcool(pur)-7kcal/gram, cate calori arzi daca faci un anumit efort un timp poti afla online, calculeaza caloriile pe sedentar si daca faci un efort poti manca mai multe calori cu cat ai ars prin efort sau poti sa nu faci asta pentru rezultate mai rapide, dar nu te infometa/suprasolicita, apropo, cauta studii si informatori seriosi, nu mituri de pe net sau ce face nu stiu ce pseudocelebritate anonima de la televizor, daca vrei sa urmaresti content video pe Youtube despre asta ca ti-e mai simplu incearca pe la peAngel Fitness, Andu Preda, Tony Snick(nu stiu daca am scris corect la el) si altii in genul lor.

| Pisicatttrgbg a răspuns:

Greutate
Inaltime
Varsta?
As avea nevoie de ele pentru a te putea ajuta.
Eu am 18 ani, 1 58 si mananc 1200 de calorii zilnic, calculezi fiecare masa

| StoenescuIonel a răspuns:

In total trebuie sa consum 1000-1200 calorii pe zi

| DeniZRO11 a răspuns:

Deficitul caloric, te va ajuta foarte mult

| trebert a răspuns:

Exista un program pe google play (probabil este si pe Apple store in cazul in care folosesti un iPhone) numit "Calorie Counter - MyFitnessPal" (facut de MyFitnesPal, Inc.). Un program foarte util pe care ti-l recomand. In program inserezi innaltime, grutate, varsta etc. si apoi, dupa ce-ti termini de facut profilul personal, in acest program va trebui sa intri de fiecare data cand mananci ceva si sa-i zici ce/cat ai mancat. Pentru tot ce este confectionat, cu programul poti scana orice fel de produs cu un cod de bare, si pentru mancarea facuta in casa, programul are o lista cu practic orice fel de mancare. Cu un program echilibrat, acest program te va ajuta sa ai grija de ce si cat mananci.