| anonim_4396 a întrebat:

..
Sunt baiat, am 15 ani si cred ca am tulburarea aceea ce personalitate...
Cred ca o am de un an, dar nu mi-am dat seama ce este...credeam ca e de la oboseala, ca este ceva trecator, dar nu a fost asta.
Eu tulburarea asta pot sa mi-o controlez doar cand nu ma gandesc la ea(ma simt ca si cum as trai in intregime).
Dar cand ma gandesc la ea totul se schimba... pierd contactul cu realitatea si parca nu mai sunt eu, nu mai percep lucrurile din jur, parca as fi un spirit.
De o saptamana incontinuu ma tot gandesc la ea si parca nu mai pot trai...
Vreau sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| vampyremisa a răspuns:

Sunt studenta la medicina si la stoma, mama e psiholog. Inainte de a da un sfat medical, voi face o diferentiere.
Psihologul nu are dreptul de a pune un diagnostic, nu este medic, si este mai mult o oglinda separatoare cu menirea de a te face sa realizezi care e problema si ce poti tu sa faci sa te ajuti singur.
Psihiatrul pune disgnosticul si da tratamentul.
Orice om ar trebui sa mearga la psihiatru o data in viata macar.
A merge la psihiatru nu inseamna ca esti nebun, ci doar ca mintea ta a cerut autor.
Recomand un consult psihiatric. Medicul te va ajuta, si la nevoie iti va prescrie medicamente care sa te calmeze si sa te scoata din stare.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Consultă un psiholog, el o să îți spună exact dacă ai ceva probleme.

| Donsavas a răspuns:

Nu ai nevoie de sfaturi. Ai nevoie de un control psihiatric la un pediatru specialist în mintea umană.

| crud a răspuns:

Te salut, tanara speranta! Esti adolescent, esti la varsta la care totul se simte cu o intensitate extraordinara, iar gandurile de orice fel te surprind, te inneaca, iti dau trairi coplesitoare. Asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi acaparat de ganduri sau de starile nesuferite. Daca esti speriat si simti ca lucrurile iti scapa de sub control, ar fi o idee buna sa le spui chestia asta parintilor tai si sa ceri ajutorul unui specialist. Trebuie sa iti spun ca o persoana care merge la psiholog nu inseamna ca are probleme grave ci ca va fi ajutat sa vada lucrurile dintr-o alta perspectiva si sa preia conducerea propriilor stari. Cu siguranta va sti cum sa-ti explice si sa-ti dea cele mai bune sfaturi.

| Iuli122122 a răspuns:

Ce religie esti? Crezi in Dumnzeu? Daca da, recomand o vizita la un parinte. si fara caterinca. SAAAAU

Un control la pshiholog, a mbii sunt de folos, de scapa de „rele"

| gabzzz a răspuns:

Vezi aici poate te ajuta...
https://www.poezii-literare.ro/p/blog-page_93.html
vezi si in josul paginii