| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am 1.70m si 51kg la 14 ani
intrebarea mea este sunt prea slab? in realitate arat putin cam slab,
Cum as putea sa ma ingras?
Vaaa rog dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alinuta28 a răspuns:

Nu iti fa griji. Esti la varsta la care abia acum incep schimbarile in corp si depinde de fiecare plus si cat de grele ai oasele. Nu te chinui prea tare sa te ingrasi, odata cu varsta vei pune si kilograme daca asa iti este corpul format. Si eu la 13 ani eram cea mai slaba din cunoscuti. Intr'un an de zile ajunsesem la 55 kg. Fara sa fac nimic. Asa ca nu iti fa griji. Mananca cat iti trebuie caci cu timpul iti revii la kg care trebuie.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa fii in surplus de calorii ca sa te ingrasi, deci mananca mancaruri bogate caloric si bogate in carbohidrati
(paste,paine,orez, unt de arahide, cereale, branza, ciocolata etc)
Mai cauta pe net.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Esti cam slab la inaltimea ta, ai IMC de 17.65 (ar trebui sa ai 18.5 minim). Mananca mai mult la fiecare masa dar mancare sanatoasa nu prostii, ar trebui sa ai macar 54 kg.

| AndreiWeisz a răspuns:

Esti cam slab, mananca ceva mai mult orez, paste, carne etc.

| SamuraiOkami a răspuns:

Ar trebui sa ai macar 60kg, baga mancare si sport, lasa mancarea nesanatoasa si sucurile acidulate.
Bafta

| Buzi213 a răspuns (pentru SamuraiOkami):

Eu sunt in aceeasi situatie. Bag mancare in mine de explodez (sanatoasa) si fac sala la Viva. Sa mor eu de inteleg de ce sunt slab. Mentionez ca am 1, 78 si 56 kg si par slab

| Anonimus120 a răspuns:

Nu,draga.Esti foarte bine. Manaca sanatos si du-te la sala sa te ingrasi in musculatura.Numai bine!