| Dorian13 a întrebat:

sunt Dorian si am 17 ani, De 3 saptamanii ametesc foarte des si ma doare capul in special fruntea,doctorul a spus ca este de la stres si ca trebuie sa scap de stres, de 2 zile am intrat si in depresie, va rog sa imi spuneti cum sa scap de stres....Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanBz a răspuns:

De stres nu scapi vreodata. Stresul e boala secolului nostrum. Stresul poate fi doar limitat prin diverse activitati zilnice. Cauta sa iti faci o iubita, iesi des cu prietenii, cauta un hobby care sa iti ocupe tot timpul, etc. Poate fi si ceva psihic la tine, adica daca te gandesti vai ce ma doare capul, atunci iti poti induce o stare de genul. incearca sa fii mai pozitiv. bafta!

| Dorian13 explică (pentru BogdanBz):

Tot ce ai zis e adevarat intotdeauna ma gandesc la cei mai rau si da am ceva psihic. Multumesc pentru sfaturi!

5 răspunsuri:
| DepravatRo a răspuns:

Ba, da' ce autodiagnoza ti-ai facut tu cu depresia asta. Ce stres ai tu la 17 ani?

| Dorian13 explică (pentru DepravatRo):

Viata nu ii asa simpla nici la 17 ani. Stresul vine fara sa vrei.

| Dorian13 explică (pentru DepravatRo):

Viata nu ii asa usoara nici macar la 17 ani! Nu demult au decedat bunicii si un unchi!

| TataruSimona a răspuns:

In primul rand, stresu ingrasa si poate duce la diabet, incearca sa te gandesti la multe lucruri frumoase, stai cu familia, fa miscare, crede-ma ca ajuta si daca mai ai vreo alta boala cardiovasculara sau respiratorie cu stresul o poti agrava foarte tare