| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte speriat,tot timpul mi-am facut griji cu privire la sanatatea mea,ingrijindu-ma tot timpul...Dar imi este foarte frica de boli,in special de cancer. Faza e ca de cateva zile ma doare in partea dreapta a burtii ( cred ca in zona aia este colonul ) cand fac efort mult, dar cand stau jos nu ma doare.SI ma doare doar daca apas, daca nu apas nu simt nimic.Imi este extreme de frica de injectii, spitale..pentru ca este dezastru in sistemul medical din Romania..si nu vreau sa ajung prin spitale.Este posibil sa am cancer de colon? FUNDA cine ma lamureste cat de cat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ciorba ZILNIC daca ai probleme de digestie/tranzit intestinal. Brinzeturi procesate cit mai putin, doar brinza de vaca simpla/cu smintina. Ai putea incerca un regim vegetarian macar 2-3 zile in care sa maninci exclusiv salate/legume la gratar/fierte, fara prajeli. Daca tu esti ok si e de vina regimul ar trebui sa mearga totul struna dupa prima zi.

38 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Posibil apendicita. Termina cu prostiile. Exista spitale private, plus ca sint destule de stat cu conditii si personal ok. Nu crede toate timpeniile pe care presa ti le baga pe git. Fii optimist, e cea mai buna solutie pentru a fi sanatos. Stresul ne imbolnaveste mai mult decit mediul inconjurator.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am fost si sunt foarte stresat..mancat pe fuga..cred ca stii si tu la ce ma refer. Apendicita nu era jos de tot, langa organele genitale in dreapta?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Apendicita e afectiunea, apendicele e organul. Localizarea nu e chiar "jos de tot". Nu mai fi stresat, nu mai minca pe fuga. Relaxeaza-te. Daca stai un pic si analizezi o sa vezi cit timp pierzi aiurea si cum te stresezi singur fara nici un rost. Esti prin clasa a noua sau ceva de genul, nu? Gindeste-te ca nu ai de platit facturi, nu ai nici o grija, practic.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da trec intr-a 9-a.dar imi este foarte frica de operatii in general..deci daca e de apendicita...e anestezie totala? ..ca asta nu imi place..ca imi fac injectie..imi e foarte frica de injectii si dupa adorm fara sa stiu nimic.Doar ca ma panichez in momentele alea de dinainte....cum fac sa nu imi mai fie frica.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ar fi bine sa discuti cu un psiholog. Daca nu faci un sport, apuca-te. Orice, care sa implice efort fizic serios si mai ales disciplina. Una e frica pe care ti-o induci tu, si alta e reactia organismului la ace/perfuzii. Eu nu am o frica deosebita de ace si altele, insa la un moment dat nu imi gaseau vena sa imi ia sange pentru niste analize si ma enervasem (constient), dar se pare ca ma si cam albisem la fata si dupa citeva minute mi s-a facut rau (reactie a organismului independenta de constient). Am baut niste apa, am mai stat un pic jos, am plecat, toate bune. In primavara am donat sange. Stiam oarecum la ce sa ma astept, a fost lejer. La citeva zile dupa am avut ceva dureri de incheieturi si s-a invinetit mina pentru vreo 4-5 zile, asta e. Voi mai dona. Totul e sa vezi dincolo de fricile tale imediate. Daca operatia e singura optiune, o faci. Eu am avut de curind o problema pe care toti medicii o dadeau ca treaba de bisturiu (chist pilonidal). Am asigurare privata de sanatate, de fapt am doua care mi-ar fi acoperit costurile. Chiar ieseam pe plus cu banii. Operat la privat, desigur. Insa am preferat sa discut cu persoane care chiar au habar cu ce se maninca terapiile alternative si intr-o luna am scapat cu o crema romaneasca cu rostopasca, marul lupului si inca vreo citeva plante. Unde mai pui ca m-a costat probabil 4-5 RON tot tratamentul...
Legat de apendicita, am si eu un stres. Taica-meu pe la 34-36 de ani a facut, eu am 35 impliniti. O sa ma operez la privat, am doua asigurari care acopera, probabil ies pe plus, dar operatia tot operatie e. Ma taie. Plus ca teoretic ar trebui sa imi faca si clisma si sa ma rada "gios," ambele idei care nu imi surid deloc. Anestezia e partiala la apendicita. Locala, adicatelea. Stai si te uiti pe pereti, ceva de genul. happy

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

CE TARE DACA E DOAR LOCALA AIA E! Mie imi era frica de aia totala! Sper sa fie doar locala...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Uite ceva ce m-a speriat si mai tare..https://doarcarti.wordpress.com/2008/04/06/cum-m-am-operat-de-apendicita/ Sper sa nu patesc asa...si nu e locala..la unii e totala..la altii locala..deci cred ca depinde de noroc..Si se poarta si asistentele si doctorii urat cu tine daca nu le dai bani..si noptile is oribile la spital pentru ca unu' sforaie altu nu stiu ce face..Si am auzit ca iti baga si ceva tuburi...la operatie acolo

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca? Nu fi mooiere. Plus ca ce citesti tu acolo e un caz la nspe mii. Astea cu "am auzit eu" nu sint valabile. Sint sanse de 100 de ori mai mari ca cineva sa povesteasca cind nu ii convine ceva decit atunci cind totul e in regula. Uite, ca sa nu te mai sperii atita de parca te-ar opera pe cord - http://www.theatlantic.com/......dix/72445/

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Am vazut povestea aia, destul de tare.Cum ti-am mai zis ma doare doar cand merg adica alerg sau astea dar cand stua pe scaun ma doare foarte foarte putin..si daca alerg si fac alea doar daca apas ma doare.Asa nu simt nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e o inflamatie care mai devreme sau mai tirziu poate duce la peritonita>septicemie>deces. Mai bine sa te duci acuma sa vezi ce si cum, programezi operatia din timp, poate scapi de clisma (iei ceva depurative, bagi doar lichide vreo 2-3 zile inainte de operatie) si ai timp/conditia fizica sa te razi pe burta/zona genitala acasa si nu sa te rada vreo asistenta la spital.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Vroiam sa te intreb de clisma ce iti face? Iti baga un furtun in fund sau ce?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asa... din fericire nu am avut parte de asa ceva pina acuma.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mda,e cea mai naspa senzatie din lume.Si alte tari mai fac asa? Sau e doar in Romania?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, pai asta e procedura. Crezi ca le place astora sa iti bage furtunul in dos? Te opereaza la matze, trebuie' sa le goleasca intii ca sa scada la minim riscul de infectie post-operatorie.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Si dupa operatie iti pune plosca? ..Si ce face plosca? Iti conecteaza un furtun la scula? laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are plosca? Plosca te pisi in ea daca stai in pat si nu ai voie sa te misti, dar in principiu trebuie' sa iti dea drumul acasa dupa maxim 2-3 zile.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Eu stiu pe cineva care a stat 5 zile in spital. oare de ce?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

De prost, ca sa il mulga aia de bani. Depinde, poate era sa dea in peritonita si a fost mai grav si a trebuit supravegheat. Ca sa iti faci idee, la privat unde iti iau banii, te fac bine, si eject (bine, nu neaparat in ordinea asta), nevasta-mea cind a nascut a pierdut sange la greu si s-a si rupt de a tb sa o coase, iar aia mica la nastere nu respira ca inghitise chestii si ii intrasera in plamini se pare. Cind m-am dus la spital dupa nastere, nevasta era la reanimare si nu am putut sa o vad, iar aia mica in "acvariu" cu perfuzie in picior si masca de oxigen pe fata. Asta se intimpla vineri dupa-amiaza. Luni le-am luat acasa in stare buna pe amindoua. Si nu compari o nastere cu probleme cu o apendicita...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ok dar daca e sa ma operez nu ma operez la privat..ma operez la stat la grigore alexandrescu.ce zici e spital bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala de copii din Bucuresti? In principiu auzish de bine de el. Nu ti-au facut asigurare de sanatate ai tai? Stiu ca in Bucuresti astea private is scumpe cu draci, dar ai putea sa te deplasezi un pic.

Arcadia Iasi - Apendicectomie laparoscopică

(include 2 nopți de spitalizare)
Servicii hoteliere
600 lei

Protocol medical
de la 1.690 lei

Valabil până la
până la 31 decembrie 2015
Apendicectomie clasică

(include 3 nopți de spitalizare)
Servicii hoteliere
900 lei

Protocol medical
de la 1.390 lei
Deci in principiu operatia clasica de apendicita te ajunge pe la 2300 RON. 2 zile spitalizare la laparoscopica, 3 la aia clasica. http://www.arcadiamedical.ro/info-pacient/oferte-speciale/

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc ca te-ai documentat insa nu cred ca ma vor duce nu stiu unde doar pentru operatie de apendicita, nu au asa multi bani.Deci cred ca daca am apendicita o sa ma opereze la grigore alexandrescu.E posibil sa nu ai simptomele specific dar tot sa suferi de apendicita? Ca am mai auzit ca unii nu aveau simptome si au ajuns la spital cat pe ce sa moara.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva simptome tot trebuie' sa ai. Mergi breh la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

O sa ma duc, problema e ca parintii mei au zis ca poate m-am lovit ca am fost cu bicicleta si m-am lovit cu ghidonu' si nu stiu sau daca aveam apendicita aveam simptomele alea..au zis ca mai stam cateva zile si daca ma daore din ce in ce mai tare ma duce.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Preferabil ar fi sa te duci mai repede, nu mai tirziu. Presupunem ca parintii tai nu sint retarzi/extrem de timpiti si le pasa macar oleaca de tine. Tre' sa mergi la medicul de familie, care poate si el sa te consulte sa se pronunte daca e sa te trimita la specialist sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Medicu de familie e una care nici macar tensiunea nu stie sa ia.Stiu eu mai multe la 15 ani decat ea, deci se cam exclude sa ma duc la ea..Acum vad ca durerea a disparut..Adica vine si dispare depinde daca fac efort fizic.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Geez. Sa stii ca poti sa iti schimbi medicul de familie cum vrei. Nu de alta, dar la un moment dat faptul ca medicul de familie stie ce face sau e bou poate face diferenta intre viata si moarte.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai nu mai e alt medic de familie in zona si nici parintii nu vor sa schimbe.Merg pe principiul ''e bine si asa''..si ma enerveaza asta.De obicei la apendicita ti se face burta mare sau ti se intareste? Ca mie nu mi s-a intamplat asa.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

E posibil sa fie hernie inghinala? Ca vad ca am toate simptomele, dar nu am ridicat greutati.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

AM fost la doctor, am facut o ecografie..SI nu am apendicita.Doar ca am mancat multe chipsuri si cola si alea.Si mi-a dat niste medicamente sa le iau 7 zile si aia e.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, chipsuri si cola, deci ai tai au bani. Nu de astea, dar de ce medici o sa tot ai nevoie in citiva ani...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

M-am lasat de chipsuri si alea.Mananc fructe si legume multe..bine acum nu stiu cat de sanatoase alea..Ca is pline de aditivi si chimicale.dar mai am in gradina.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea de la turci sint cele mai nasoale. In rest, le speli bine si bagi un tatal nostru inainte de masa. Nu ajuta, dar nah... tongue

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

LOL.Faza e ca eu is constipat de mult timp.Si nu ii dau o rezolvare..Mananc fructe si legume..beau vreo 3 litri de apa pe zii..Si am scaun odata la 3 zile, in cazuri mai bune la 2 zile.Si nu pot sa ma apuc de un sport pentru ca incepe scoala..cand sa mai fac sport cand termin orele la 7 ajung la 8 seara si mai am si teme..si dimineata cum ma trezesc baga invatat...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

CIORBA/SUPA, breh! Ciroba - supa - bors!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Maninci timpenii, de aia. Ce daca incepe scoala? Sa vezi ce misto e cind ai deplasari si esti scutit de ore, n-ai idee... In fine, lasind sportul deoparte, maninci aiurea, de aia nu ai tranzit interstinal cum trebuie'.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mananc ciorba de 2 ori pe saptamana, si de cateva zile m-am apucat sa mananc si fructe si legume, care nu existau la mine in alimentatie.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciorba ZILNIC daca ai probleme de digestie/tranzit intestinal. Brinzeturi procesate cit mai putin, doar brinza de vaca simpla/cu smintina. Ai putea incerca un regim vegetarian macar 2-3 zile in care sa maninci exclusiv salate/legume la gratar/fierte, fara prajeli. Daca tu esti ok si e de vina regimul ar trebui sa mearga totul struna dupa prima zi.

| Dintrebare a răspuns:

Daca te doare in partea dreapta ar putea fi ficatul. Daca te doare doar cand faci efort, nu te speria. Cei care nu obisnuiesc sa faca sport pot avea dureri de genul asta atunci cand depun efort mai mare. Cancerul de colon are multe alte simptome, asa ca nu iti face griji. Incearca sa te camezi, nu e sanatos pentru psihic sa ai frica asta exagerata de boli

Răspuns utilizator avertizat