| Lukasz a întrebat:

Cred ca am ipohondrie. Mereu imi e frica sa nu am vreo boala si ma gandesc mereu la sanatatea mea. Am inceput sa ma ingrijorez ca as avea ceva inca din vara trecuta (cam pe la finalul verii) si de atunci am fel de fel de boli inchipuite. De exemplu acum cred ca am meningita. Ma doare capul de 3 zile, sunt putin racit si ma inteapa putin in gat. Acum 3 saptamani credeam ca am cancer la plamani deoarece am citit pe un site ca cand cancerul pulmonar e in ultima faza te doare in spate sus, mana si in zona plamanilor, si fix asa ma durea pe mine, toate ziua m-am gandit si am facut si febra. Aveam si examene in ziua aceea, dar totusi, am luat a treia cea mai buna nota, cu doar 2 raspunsuri gresite la Romana-Engleza. Iar dupa am facut febra si m-a dus diriga acasa. Mereu daca ma doare ceva butonez pe internet iar daca gasesc o boala si am un simptom deja incep sa imi fac griji si o innebunesc pe mama. Chiar nu stiu cum o sa imi traiesc viata asa de acum in colo. Toata iarna am fost racit cu fel de fel de griji si mereu ma gandesc la sanatatea mea, chiar si la scoala, peste tot.
Degeaba incerc sa ma gandesc ca sunt un om prefect sanatos ca nu reusesc. Imi e frica de orice durere, chiar daca e de picior, chiar daca e de cap. AJUTOR

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cui pe cui se scoate.
Incearca sa-ti tii mintea ocupata cu altceva:
- stai mai mult pe Facebook si joaca candy crush saga, farm heroes saga sau altele
-deschide un cont pe www.triburile.ro - e un joc de browser care îți ocupa jumatate de zi daca te ții serios de el și uiti de boli închpuite
- vizioneaza documentare pe national geografic channel sau pe dicovery
- cumpara-ți un fidget spinner
-etc.
Sau mergi la sedinte de terapie la un psiholog. Dar ai grija sa nu-ti dea tratament care sa te transforme intr-o leguma.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Doamne! Deci suntem gemeni! În primul rând dacă ai cancer la plămâni simptomul care il are toată lumea e că nu poate să respire că lumea. big grin. Deci clar că nu o ai. Și tu, nu mai asculta toate prostiile ce spune netu' pentru că ele ne îmbolnăvesc. De ce spun că suntem gemeni? Înainte cu o săptămână să fiu așa că tine, mi-am făcut analizele și toate au ieșit perfect doar că am lipsa de calciu și magneziu! E ceva problema minora. După o zi de la analize am avut frici ca tine ( dar totuși eram sănătoasă). Am căutat și ei ipohondrie. I-am spus mamei sa mă ducă urgent la medic. Apoi i-am spus că am anemie, anxietate, cancer. Am visat-o pe mama cu cancer. Am citit dintr-o carte că dacă visezi pe cineva cu cancer înseamnă că trebuie să îți schimbi repede gandirea pentru că dacă gândești negativ, vei pune pe tine o boala grava. Am o carte "magica" ce spune toate cauzele bolilor. Ramai șocat. Toate bolile sunt cauzate doar de gândirea noastră negativă. Sa știi că se poate vindeca orice boala, dacă îți schimbi repede gandirea. O fata de cancer aproape murea, și-a schimbat modul de gândire și a încins cancerul! Ce ai tu este egal cu nimic. Ce prost e internetul! Dacă vrei să vorbim despre bolile din aceasta carte și cauzele ei te rog să mă contactezi pentru că eu chiar vreau sa fim prieteni pentru că am trecut prin aceeași experiență, doar că tu mai ai multe de învățat.

Nu te mai gândi la viitor, ci la prezent. Nu mai spune "cred" pentru că credințele oamenilor sunt adevarate. Deci nu ai nimic. O să rămâi uimit și o să imi mulțumești toată viața dacă îți spun ce scrie in cartea asta. O să îți dau ceva la care am dat copy paste pentru o fata care are un bunic cu ciroză. E adevărat și citește, ceva de genul explică și la alte boli și e adevărat, pana și la dinti,:

Ciroză este o boala inflamatoare a ficatului provocata, între altele, de consumul abuziv de alcool. Se caracterizează prin apariția unor leziuni in ficat. Celulele sunt distruse și înlocuite cu un țesut fibros. În timpul unei ciroze, ficatul poate creste in volum ( hipertrofie) sau de poate micșora (atrofie). Ciroză apare la cineva care se simte forțat de viață, de evenimente sau de anumite situații, care il constrâng sa se avanseze. Deoarece simt împins împotriva voinței mele, mă opun și ma agăț de ideile mele. Simt ranchiuna și agresivitate. Aceasta boala reflecta furia mea, resentimentele față de viață și față de ceea ce mi se intampla. Sunt plin de o agresivitate interioara latetntă și mă culpabilizez frecvent deoarece am convingerea că mi-am "ratat" viața. Îmi petrec timpul învinovățindu-ma și criticând i-o pe ceilalți. Mă înăspresc atât de tare încât nu mai văd lumina de la capătul tunelului. Mi-am pierdut spontaneitatea, îmi interzic și nu îndrăznesc să fac lucrurile care îmi plac, in numele moralei, al regulililor sau pur și simplu al ruitnei, rutina pe care am amplificat-o de-a lungul anilor și care mă ține închis în zona ei de confort. Nesiguranța mea este mare și trăiesc o angoasa. La ce folosește să trăiesc? Merita sa mă zbat pentru viața mea? Nu sunt decât un număr printre multe altele... Unele evenimente din trecut au lăsat urme adânci și rana mea este atât de mare încât nu poate fi deschis fata de iubire, de teama că voi suferi din nou. Mă reprim atât de tare încât am tendința de a evada in alcool.

Viața ar fi putut fi arătat de "roz" și eu o vad atât de neagra... Încrederea mea in mine s-a pulberat și mă las in voia sortii, in pasivitate. Incerc sa mă autodistrug, îmi resping viața sau ceea ce am devenit.
Pentru a mă ajuta sa reiau cu viața, accept | ♥ să trăiesc moment prezent și să văd ceea ce mi se intampla bun "acum". Îmi deschid inima ♥ și îmi concentrez atenția pe fiecare gest, pe fiecare acțiune, aici, și acum, și învăț să fiu cel mai aspru judecător al meu. Fiind mai tolerant fata de mine însumi, voi fi mai tolerant și față de ceilalți și astfel voi avea mai multa armonie și fericire la viața mea. Îmi verific intențiile adevărate, rămân deschid fata de iubire și mă iert in ceea ce sunt. Afirm cine sunt și îmi recapăt libertatea de a fi ceea ce vreau sa fiu. Acționez.Las la moarte acel trecut prea greu și prea nefast pentru mine. Am încredere în mine și accept |♥ să încep o noua viață, plina de libertate și spontaneitate și de iubire.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Ție frică de moarte, dar la.moarte nu ți-o frică că nu mai gândești. Poate nu te-ai fi născut niciodată. Sunt oameni care au murit acum Miii de ani in urma. Cine știe unde is acum?

| Danyel2002 a răspuns:

Și mie mi s-a întâmplat...
Am crezut ba că am probleme cu urechea, cu ochii, cu stomacul etc. Dar am început să gândesc pozitiv.

| TheDrink a răspuns:

Asa sunt si eu apropo am 16 ani ma cheama Enache Eduard pe Facebook hai sa vorbim.