| RobYtzA_2989 a întrebat:

Sunt in a16a zi de cand am varicela, veziculele s`au uscat dar nu cad. sad Afara e frumos, vreme buna si eu stau in casa. Pot sa ma duc afara sau mai trebuie sa stau in casa o perioada? Sau macar un dus pot sa fac? straight face Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Varicela e contagioasa 14 zile, asa ca poti sa iesi afara. Cu dusul eu zic sa mai astepti pana cad crustele.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Și eu am avut varicelă și într-o săptămână jumătate mi-a trecut și mi s-au uscat și bubițele.
Poți să faci duș și să ieși afară fără niciun fel de îndoială sau frică,nu mai ești contagioasă,nu mai sunt bubițele.
Gata, varicela a trecut!
Ieși afară și fă activități frumoase, varicela a trecut.Nu trebuie să îți mai faci griji.

Te pup!

| mariaWoW a răspuns:

Eu stiam ca in 2 saptamani poti face dus si sa iesi afara.
Cred ca ai voie acum ca au trecut, dar mai bine du-te la un doctor.
Sper sa scapi de varicela si sa iesi afara pentru ca este un timp frumos.

| n0name a răspuns:

Mai stai si tu in casa macar 2-3 zilehappy dar poti sa iesi pentru ca nu mai esti contagioasahappy dus da... daca ti s.au uscat bubitele potihappy sanatate~!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am iesit pe afara dupa prima saptamana, si inca sunt in viata.de dus chiar nu stiu, nu cred ca ti-ar face deloc rau.