| RobYtzA_2989 a întrebat:

Dupa cum am mai zis si acum cateva zile, am varicela.sad Toate veziculele au facut coaja dar nu cad. Ce ar trebui sa fac? Am citit pe un site ca pot folosi crema de galbenele. Oare m`ar ajuta? si inca ceva, am aproape 3 saptamani de cand stau in casa, pot iesi afara? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut_7740 a răspuns:

1.(si cel mai important) nu te da cu crema aia de galbenele, foloseste mixtura de alcool (crema aia alba care racoreste pielea).
2. daca au facut coaja poti iesi cateva minute, 30-35 in fata blocului.Am avut si eu dar in 2 saptamani a trecut, sper sa-ti treaca si tie curand.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Nicidecum sa nu folosesti creme pe bubite, le va inmuia si nu va permite crustei sa se usuce. Foloseste mixtura mentolata( gasesti la farmacie), reduce mancarimea si favorizeaza uscarea elementelor eruptive. Mananca fructe si legume proaspete pentru aport de vitamine si grabirea vindecarii. Multa sanatate!